No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na základnej škole M. Tompu odhalili pamätné tablo

Na základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským oslavovali 200 rokov od narodenia slávneho maďarského spisovateľa Mihálya Tompu, po ktorom je pomenovaná. Pri tejto príležitosti odhalili tablo a ručne vyrezávaný pamätný stĺp.

Myšlienka vytvoriť takéto dielo vznikla u súčasného vedenia školy M. Tompu. Tablo, ktoré je umiestnené na stene v základnej škole, znázorňuje osobnosti školy. Jednu časť tabla tvoria fotografie riaditeľov, od jej založenia až po súčasnosť. Druhú tvoria bývalí žiaci, slávne osobnosti, ktoré sa presadili na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Medzi fotografiami môžete nájsť herečku Viki Rákovu, alebo jej brata, známeho futbalistu, Róberta Ráka“, uviedol riaditeľ školy Štefan Orosz, podľa ktorého na table ešte ostalo veľa voľného miesta. „Pribudnú sem ďalší riaditelia tejto školy a rovnako aj úspešní žiaci, ktorí budú v dobrom spomínať na svoje prvé, tu strávené roky,“ dodal riaditeľ. Tablo nadobudlo svoju podobu vďaka Eszter Pauly, učiteľke výtvarnej výchovy.

Druhou dominantou školy je pamätný stĺp (kopjafa). Je to ručná práca od bývalej zamestnankyne školy Katalin Nagyferenc, ktorá sa zaoberá výrobou týchto drevených skvostov. Na stĺpe je znázornené logo školy a meno spisovateľa M. Tompu a Arany Jánosa. Ako uviedol riaditeľ obaja básnici majú pre školu veľký význam.

„Budúci rok má škola 110. výročie od svojho založenia. Pripravujeme veľkú akadémiu, na ktorú budú pozvaní všetci, ktorí sa podieľali na zveľaďovaní školy a podporili náš projekt,“ pokračuje Orosz. Slávnostného odhalenia sa koncom minulého mesiaca zúčastnili aj hostia z partnerskej školy v Egri.

Zdroj: Rimava.sk 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross