No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Náklady na asfaltovanie zverejnili po dokončení prác, peniaze majú teraz odsúhlasiť poslanci mimoriadne

mimoriadne-zastupitelstvo-04Rimavskosobotská samospráva zverejnila presné náklady na nedávno dokončené asfaltovanie ciest a chodníkov v meste. Financie majú odsúhlasiť poslanci na mimoriadnom rokovaní. Oproti pôvodnemu návrhu a uzneseniu z minulého roka pribudli však ďalšie úseky ulíc, na viac ako dvojnásobok vzrástli aj náklady. Ako sa uvádza v podkladoch na utorkové neplánované zasadnutie poslancov mestského zastupiteľstva, cenu diela majú zmeniť dodatkom z pôvodných 307 tis. eur na viac ako 676 tis. eur.

Realizátorom prác bola spoločnosť Inžinierske stavby Košice. „Vzhľadom na požiadavky o doplnenie ulíc zo strany mestského zastupiteľstva, mestských častí a obyvateľov mesta boli zaradené do asfaltovania ďalšie ulice,“ odôvodňuje samospráva navýšenie financií v druhej etape o rozlohe ďalších takmer 30 tis. m2. Spolu tak od jesene v dvoch etapách spoločnosť podľa podkladov vyasfaltovala viac ako 56 tis. m2.

Poslanci sa na verejnom rokovaní majú stretnúť mimoriadne v utorok, 26. júla o 13.00 hod., v budove mestského úradu. Najbližšie plánované zasadnutie mestských poslancov je podľa harmonogramu až 20. septembra.
Mesto malo podľa vysúťaženej sumy investovať do opráv viac ako 30 ulíc a chodníkov približne 300 tis. eur bez DPH, zaplatené mali byť blankozmenkou po dobu 10 rokov, rozdelením do 120 rovnomerných splátok s maximálnou splatnosťou do 30. júna 2026. „Týmto spôsobom financovania vzniká nový 10 ročný záväzok voči Slovenskej sporiteľni, a.s. z dodávateľskej zmluvy, ktorý nahrádza záväzok Mesta Rimavská Sobota voči Inžinierske stavby, a.s. zaplatiť cenu diela,“ uvádza sa v dôvodovej správe, podľa ktorej úverová zaťaženosť ku koncu minulého mesiaca bola 29,65 percenta a po poskytnutí úveru sa zaťaženosť zvýši na 34,77 percenta.

Podľa poslanca Zoltána Bána, ktorý je šéfom najväčšieho poslaneckého klubu Spoločne za rozvoj Rimavskej Soboty, budú v klube ešte rokovať pred zasadnutím. Ako spomenul, na zastupiteľstve sa budú zaoberať štruktúrou pôžičky ale v každom prípade prediskutujú aj konečnú sumu za asfaltovanie. Podľa jeho slov suma nie je prekvapením. „Vedeli sme, že to bude veľká suma,“ povedal a dodal, že boli aj na neho ako poslanca vyvíjané tlaky, že treba vyasfaltovať viacero úsekov. „Snažili sme sa zvážiť, ktoré úseky sú najdôležitejšie,“ povedal Bán a dodal, že sú preto pripravení prijať aj zdravé kritické pripomienky. Ďalšie úseky, o ktoré boli poslanci žiadaní, treba podľa neho pripraviť po technickej stránke, ako aj majetko-právnej.

 

Zdroj: Rimava.sk, materiál k rokovaniu MsZ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross