No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Neporiadni fajčiari sú na novej stanici starým problémom

30. decembra 2014 |  | |

ilustračné fotoZákaz fajčenia na jednej strane, ústretový krok voči fajčiarom a znečisťovanie vynoveného areálu na strane druhej. Téma, ktorá od otvorenia zrekonštruovanej autobusovej stanice zamestnáva SAD Lučenec. Zákaz fajčiť uplatnili v celom areáli zmodernizovanej stanice, kvôli zákonu aj kvôli ľuďom, ktorí po sebe v minulosti zanechávali na zemi ohorky od cigariet. Keď sa fajčiari začali zdržiavať hlavne na kraji areálu, pri bočnej strane budovy, vyšli im v ústrety a umiestnili sem popolníky. Problém so znečisťovaním okolia však pretrváva.

kliknite pre zväčšenie

kliknite pre zväčšenie

„Od začiatku novembra tohto roku boli umiestnené fajčiarske smetné koše (popolníky)  na  autobusovej stanici v Rimavskej Sobote na miestach mimo vyhradeného priestoru, kde je vyznačený zákaz fajčenia podľa zákona o ochrane nefajčiarov,“ priblížila Anna Juhásová, vedúca útvaru obchodu a marketingu spoločnosti SAD Lučenec. Zóna, kde je povolené fajčenie, podľa jej slov vznikla na základe potreby fajčiarov, ktorí znečisťovali priestranstvá mimo označeného priestoru. Miesto vidieť aj na schéme, ktorú Juhásová pre Rimava.sk poskytla (okrem priestoru pri budove stanice sa zákaz fajčenia nevzťahuje ani na opačný koniec areálu).

Ako ďalej spomenula, fajčiari toto miesto síce využívajú, aj umiestnené popolníky, no napriek tomu sú priestranstvá aj naďalej znečisťované. Strážna služba pritom podľa jej slov pravidelne dozerá na dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov a na dodržiavanie čistoty a poriadku. Aj mestskí policajti už riešili niekoľkých „neporiadnikov“, na základe oznámení aj vlastnej činnosti, čo pre Rimava.sk  potvrdil náčelník mestskej polície Peter Berecz. Spomenul tiež prípad, kedy alkoholom posilneného fajčiara dokonca predvádzali na útvar, keďže si zapálil tam, kde nemal a nerešpektoval ani pokyny tamojšieho strážnika.

Nová stanica je pre mnohých cezpoľných vstupnou bránou do mesta. Znečisťovaniu jej okolia sme sa už začiatkom roka venovali v rámci rubriky Píšete nám. Aj fotografie svedčili o tom, že nejeden fajčiar si "popolník" urobil rovno z okrasného ostrovčeka medzi chodníkmi, pri vstupe na stanicu. „Keď sa už z tejto zóny stala takáto verejná fajčiareň, nebolo by vhodné umiestniť sem aspoň popolník alebo vytvoriť pre fajčiarov iné vyhradené miesto?,” napísala nám vtedy čitateľka. Rimava.sk však dostala viacero podnetov od ľudí, ktorí sa pozastavili nad ľahostajnosťou niektorých fajčiarov ale tiež nad tým, prečo na mieste, kde sa zdržiavajú, nie sú aspoň provizórne smetné koše. SAD vo svojom stanovisku vysvetlila, že tento priestor je verejný a platí na ňom VZN o verejnom poriadku. Zároveň však potvrdila, že o vyhradenom mieste pre fajčiarov predsa len na stanici uvažujú. Popolníky tu napokon po čase pribudli, no neporiadok celkom nezmizol.

Podľa zákona o ochrane nefajčiarov je okrem iného zakázané fajčiť v priestoroch staníc a zastávok, v čakárňach, v prístreškoch a na zastávkach, na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch určených pre cestujúcich, na otvorených nástupištiach do vzdialenosti štyri metre od vymedzenej plochy nástupíšť
„SAD Lučenec vynakladá veľké úsilie a prostriedky, aby areál autobusovej stanice dôstojne reprezentoval spoločnosť aj mesto," uviedla Anna Juhásová a spomenula, že pri riešení problému bude pre nich veľkou pomocou aktívna účasť ďalších kompetentných zložiek, „ktoré majú možnosť aktívne vstúpiť do tohto procesu udržiavania poriadku a čistoty na verejnom priestranstve.“ Podľa jej slov budú preto iniciovať stretnutie zainteresovaných strán.

Téma už totiž odznela aj na rokovaní mestského zastupiteľstva, v rámci interpelácií. Poslanec Zsolt Főző pritom poukázal práve na to, že fajčiari sa zdržiavajú najmä vedľa budovy stanice, pri frekventovanom chodníku. Podľa jeho slov by mohla samospráva v tejto veci rokovať so spoločnosťou.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:
PÍŠETE NÁM: Chodník vedľa novej stanice – samý špak!


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross