No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Nežná revolúcia zachytená objektívom fotoaparátu

4. novembra 2019 |  | 

Mesiac november je v roku 2019 aj výročným mesiacom. Práve v tomto mesiaci si pripomenieme 30. výročie tzv. nežnej, či zamatovej revolúcie v roku 1989. túto udalosť si budete môcť prostredníctvom fotografií pripomenúť aj v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. V priestoroch stálej vlastivednej expozície múzea je od 2. novembra do 1. decembra vystavený súbor 11-tich dobových fotografií, ktoré zachytávajú revolučné udalosti z jesene 1989 v meste Rimavská Sobota.

„Demonštrácie, ktoré zahájili študenti v Prahe 16. novembra 1989 a následne 17. novembra v Bratislave, priniesli očakávaný výsledok a to pád komunistického režimu. Napriek tomu, že voči študentom zasahovali bezpečnostné jednotky, revolúcia dostala pomenovanie ako „nežná“ či „zamatová“, pretože zmeny ktoré priniesla obsahovali prvky dohody a reformy. Od roku 2001 je na Slovensku 17. november štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu,“ priblížila Elena Lindisová, lektorka, KV-referentka a múzejná pedagogička múzea s tým, že uvedené novembrové udalosti zákonite ovplyvnili dianie aj v ďalších mestách vtedajšej republiky, Rimavskú Sobotu nevynímajúc.



Atmosféru novembrových i decembrových dní v našom meste určite priblížia vybrané fotografie, ktoré návštevníka múzea vrátia do tejto doby. Ako Lindisová dodala, najidentickejšou udalosťou bol generálny štrajk, ktorý sa uskutočnil 27. novembra (desať dní po vypuknutí demonštrácií v hlavných mestách republiky). „Do štrajku sa zapojilo okrem iných organizácií, aj Gemerské múzeum. Hlavná tribúna, z ktorej zazneli revolučné príhovory bola umiestnená v priestore dnešného parkoviska pred Billou, každý ale vtedy vedel že je to „pri tabakovej továrni“. Z tejto tribúny sa prítomným prihovoril Marian Lacko a prečítal demokratické požiadavky Občianskeho fóra, ktoré vzniklo 19. novembra. Išlo hlavne o zrušenie ústavného článku o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, čo de facto znamenalo pád komunistického režimu,“ ozrejmila.

Vystavené fotografie zachytávajú uvedené momenty, ľudí, transparenty a vyhlásenia, a tým približujú reakciu nášho mesta na celoplošné politické dianie v Československu na jeseň 1989. Autorkou vystavených fotografií je fotografka múzea Júlia Ferleťáková.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross