No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Novú budovu škôlky zdobí vežička, pripomínať má stredoveké kostoly na Gemeri

Cirkevnú škôlku, ktorú v týchto dňoch dokončujú na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote, zdobí vežička. Postavili ju v uplynulých mesiacoch ako súčasť novej budovy vo dvore pri cirkevnom gymnáziu.

„Vežičku sme si vybrali kvôli tomu, že na Gemeri sú stredoveké kostoly, ktoré sú obklopené múrmi a vchod do toho kostola ide cez takúto alebo podobnú vežičku," priblížil pre Rimava.sk Sándor Molnár, hlavný synodný radca Reformovanej kresťanskej cirkvi a súčasne duchovný cirkevného zboru Rimavská Sobota. Podľa jeho slov je podobný kostol napríklad vo Valiciach, z ktorého architektúry sa trochu motivovali. Nad vchodom novej škôlky je miestnosť a podľa projektu by mala slúžiť ako rozprávková izba na popoludňajšie aktivity. Ako ďalej Molnár spomenul, samotná budova materskej školy je už dokončená a stavebné práce zameriavajú na postavenie parkoviska, chodníkov a oplotenia.

Materská škola s kapacitou 60 detí disponuje tromi triedami s oddelenými spálňami, spoločenskou miestnosťou a spoločnou jedálňou. „Súčasťou budovy materskej školy je aj krytá terasa s prístupom aj počas daždivých dní a pre budúce princezny a princov samostatná miestnosť vo veži," uviedol Molnár a dodal, že projektantom budovy bol Tamás Máté, pričom firma Stavomat im vykonávala aj inžiniersku činnosť k získaniu stavebného povolenia. Zhotoviteľom je spoločnosť Stavoservis z Rimavskej Soboty, ktorú podľa odovzdaných cenových ponúk vybral cirkevný zbor. Molnár ďalej doplnil, že do konca marca na tento projekt týkajúci sa zakúpenia pozemku, vypracovania projektovej dokumentácie, inžinierskej činnosti, poplatkov či stavebných práce prefinancovali takmer 550 tis. eur.

Po terénnych a sadových úpravách do začiatku leta realizátori plánujú osadiť aj jednotlivé súčasti detského ihriska. „V interiéri budovy sa začína lepenie tapiet a podláh. Nábytok, vstavané audiovizuálne zariadenia, ako aj zariadenia výdajne stravy už máme objednané," dodal.
Názov škôlky prebrali od bociana, ktorý sa spája s deťmi. Podobne je podľa Molnára v Budapešti pomenovaná aj časť vysokej školy a zároveň o bocianovi píše aj básnik M. Tompa, ktorý sa narodil v Rimavskej Sobote. „Aj v interiéri je jeden bocian," dodáva s úsmevom.

Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, zriaďovateľ Gymnázia Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi, pred koncom marca požiadala o zaradenie materskej školy do siete škôl a školských zariadení. „Veríme, že zariadená a plne vybavená novostavba materskej školy nebude musieť rok stáť nevyužitá a ministerstvo ju zaradí do siete v žiadanom termíne, teda od 1. septembra," uzavrel Sándor Molnár.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross