No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Pietnou spomienkou kladenia vencov si pripomenuli ukončenie druhej sv. vojny

Písal sa 8. máj 1945. Po šiestich čiernych rokoch to bol dátum kedy začali byť dni svetlejšie. Je to dátum, ktorý sa spája s kapituláciou nacistického Nemecka. V niektorých štátoch sa tento deň označuje aj ako Deň víťazstva v Európe, keďže kapitulácia ukončila druhú svetovú vojnu na starom kontinente. Na Slovensku je tento deň štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja. Tento deň si ho pripomenuli aj v Rimavskej Sobote, a to v rámci osláv Dní mesta.

Súčasťou spomienky bolo aj otvorenie výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu.

Na pietnej spomienke sa stretli desiatky obyvateľov, medzi nimi účastníci bojov, školáci, vedenie Rimavskej Soboty či pracovníci mestského a okresného úradu. Položením vencov si všetci prítomní uctili padlých v druhej svetovej vojne, ktorá skončila pred 73 rokmi. Podľa predsedu oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavla Brndiara by bolo dobré, aby sa táto spomienka zachovávala pre mladšie generácie. „Mnohí priami účastníci vojny už nie sú medzi nami a hlavne mladí ľudia dostatočne nepoznajú ako to bolo počas vojny, veľakrát majú skreslené informácie,“ uviedol pre Rimava.sk. Ako pokračoval preto je potrebné vštepovať mladšej generácii poslanie nielen SNP, ale aj druhej svetovej vojny. „Ten odkaz skončenia II. svetovej vojny je v túžbe po mierovom žití, demokracii aj po lepšom živote. Život je najvzácnejšie, čo je človeku dané, mali by sme si to ctiť a vážiť. Mali by sme byť jeden k druhému priateľský, podávať pomocnú ruku,“ poznamenal Brndiar.

Okrem Slovenska sa 8. máj ako štátny sviatok oslavuje napríklad v Českej republike, Veľkej Británii, Francúzsku alebo Holandsku. Pred rokom 1989 sme si Deň víťazstva nad fašizmom pripomínali o deň neskôr, 9. mája. Dôvodom bolo, že Sovietsky zväz požadoval opakovanie aktu podpisu kapitulácie v Berlíne, keďže vo francúzskom Remeši, kde podpísali pôvodný dokument, údajne nemal splnomocneného dôstojníka. Československo neskôr automaticky prebralo sovietsky dátum kapitulácie. Porážka Nemeckej ríše však neznamenala automaticky koniec druhej svetovej vojny. Tá sa skončila až 2. septembra 1945 kapituláciou Japonského cisárstva.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross