No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Po povodniach sú niektoré obce odkázané na pitnú vodu z cisterny

perex-povodneDôsledok intenzívneho dažďa v uplynulej dobe nenechal dlho na seba čakať. V niektorých obciach v Rimavskosobotskom okrese spôsobili výdatné zrážky zvýšený zákal vo verejných vodovodoch. Ako ďalej Rimava.sk informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová ide o obce Dražice, Padarovce, Ratková a Ostrany.

Podľa jej slov sa jedná o malé vodovody, ktoré prevádzkuje StVPS Banská Bystrica, závod Rimavská Sobota. Ako ďalej uviedla, prevádzkovateľ zabezpečil náhradné zásobovanie obyvateľov obcí pitnou vodou jej dovozom v cisternách po dohode so starostami obcí. „Prevádzkovateľ po ustálení zákalu vo vodných zdrojoch zabezpečí vyčistenie pramenných záchytiek a vodojemov,“ avizovala hovorkyňa a dodala, že po vykonaní týchto opatrení bude zabezpečené laboratórne vyšetrenie vzoriek vody na uvedených spotrebiskách.

Situácia v zásobovaní obyvateľov pitnou vodou podľa Tolnayovej ku včerajšiemu dňu, 25. februára, zatiaľ ostala nezmenená a prevádzkovateľ verejných vodovodov v tomto regióne naďalej zabezpečuje náhradné zásobovanie pitnou vodou, a to dovozom v cisternách. Ako poznamenala podľa vyjadrenia zástupcu StVPS Banská Bystrica bude prevádzkovateľ zabezpečovať čistenie pramenných záchytiek a vodojemov budúci týždeň. „Predpokladaný odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie a overenie účinnosti vykonaných opatrení bude v desiatom kalendárnom týždni,“ doplnila Tolnayová.

Zaplavilo aj niekoľko studní v okrese Revúca

Výdatný dážď v polovici februára zaplavil aj viac ako dvadsať studní v obci Kameňany, okres Revúca, kde nie je zavedený verejný vodovod. Podľa Tolnayovej hygienici z Rimavskej Soboty vykonali dozor a so starostom obce Erikom Vrankom dohodli, že zaplavené studne budú vyčistené a bude vykonaná dezinfekcia vody ako aj odobrané vzorky na laboratórne vyšetrenie. „Po zatopení individuálnych vodných zdrojov obec Kameňany poskytovala postihnutým občanom na pitné účely balenú vodu,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross