No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci majú rozhodnúť o výstavbe 36 bytov

duzavska-cesta-rimavska-sobotaNa najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote sa bude rozhodovať o výstavbe bytov pre mladé rodiny aj pre sociálne odkázaných obyvateľov. Dvanásť nájomných bytov by mohlo pribudnúť na Sídlisku Západ v Rimavskej Sobote, za mestom, na Dúžavskej ceste, by mohlo byť postavených 24 bytov nižšieho štandardu pre sociálne odkázaných občanov. Samospráva chce byty stavať prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Ako Rimava.sk informoval poslanec mestského zastupiteľstva a člen mestskej rady Ladislav Rigó, v obidvoch prípadoch má ísť o novostavby a byty majú byť nájomné najmenej 30 rokov. V prípade bytov nižšieho štandardu by mesto financovalo 25 percent, zvyšných 75 percent percent Štátny fond rozvoja bývania. Na výstavbu nájomných bytov na Sídlisku Západ má mesto prispieť viac, 40 percent. Podľa materiálov predložených poslancom byty s nižším štandardom majú byť postavené v celkovej hodnote takmer 650 tis. eur, nájomné byty pre mladých v hodnote 540 tis. eur.

Okrem možnosti výstavby bytov sa podľa Rigóa na mestskej rade zaoberali aj uznesením exposlanca Jána Čemana o stanovení podmienok nájmu bytov nižšieho štandardu na Dúžavskej ceste. Podľa uznesenia majú mať žiadatelia trvalý pobyt v Rimavskej Sobote päť rokov a nemajú byť dlžníkmi mesta. Zároveň majú vedieť preukázať, že aspoň jeden člen rodiny je v trvalom pracovnom pomere aspoň rok bez prerušenia. Žiadosti má navyše posúdiť komisia schválená mestským zastupiteľstvom. „Toto uznesenie je stále platné,“ podotkol Rigó, podľa ktorého viacerí obyvatelia majú problém splniť niektoré z podmienok a preto bude záležať od poslancov, ako sa k nim postavia. Ako spomenul, názory občanov na výstavbu sú rôzne a v súvislosti s bytmi nižšieho štandardu dokonca dostal aj arogantný list. „Či sa nám to páči alebo nie, tento problém je tu a je ho treba riešiť,“ konštatoval Rigó, podľa ktorého sa zaujímali aj o výstavbu v Tornali, kde už majú nové byty. Náklady na bývanie sa tu podľa poslanca stabilizovali na sume približne 150 eur. Rimavská Sobota má takmer 23 tis. obyvateľov, podľa primátora Jozefa Šimka je z toho približne 6300 až 6500 Rómov. „Chceme, nechceme, o tých Rómov sa musíme postarať,“ vyjadril sa koncom minulého roka Šimko.

Výstavbu bytov v Rimavskej Sobote podporuje aj novozvolený poslanec Miroslav Bitala. „Možno niektorí občania majú iný názor, ale byty treba stavať v každom prípade,“ tvrdí Bitala, podľa ktorého v meste už dávno nepribudli byty, naposledy na Českej ulici. Podmienky prideľovania bytov má pritom určovať mesto a pokiaľ podľa Bitalu bude dobre spravované, malo by to fungovať. V súvislosti s bytmi s nižším štandardom Bitala spomenul, že by neboli radi, keby sa na Sídlisko Dúžavská cesta prisťahovali ďalší občania. „Pridelené by mali byť takým obyvateľom, ktorí si to zaslúžia a budú sa o ne vedieť starať,“ uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross