No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci neodsúhlasili odpredaj župného domu

Poslanci neodsúhlasili odpredaj župného domuRimavskosobotskí poslanci na dnešnom rokovaní neodsúhlasili zámer odpredať historickú budovu župného domu štátu. Dôvodom je, že ministerstvo vnútra samospráve nevie zaručiť požadovanú rekonštrukciu budovy do piatich rokov. Niektorí poslanci však v rozprave namietali, že do opravy nedokáže investovať ani mesto. Poukázali na to, že budova má šancu, aby plnila svoj pôvodný účel a stala sa opäť sídlom úradov.

Ministerstvo vnútra požiadalo mesto o odpredaj budovy niekdajšieho župného domu na Námestí M. Tompu spolu s pozemkami za symbolické jedno euro, presťahovať sem chce všetky odbory okresného úradu a vytvoriť kontaktné miesto pre občana, čo má uľahčiť vybavovačky na úradoch. Primátor Jozef Šimko poslancov informoval, že pri rokovaniach mesto žiadalo, aby bola budova do piatich rokov zrekonštruovaná. Ako spomenul samospráva však dostala stanovisko, podľa ktorého sa ministerstvo k oprave nevie zaviazať. "Tak sa pýtam, načo im to dať, ak to nezrekonštruujú," podotkol primátor a dodal, že budova by mohla dopadnúť ako bývalá poliklinika, ktorá stojí oproti a roky chátra.

Podobný názor vyjadrili aj ostatní poslanci. Poslankyňa Eva Bornayová uviedla, že mesto by malo urobiť všetko pre záchranu objektu, ktorý je "skvostom, perlou Gemera". Ako spomenula, bola by hanba zbaviť sa tejto nehnuteľnosti. Mesto má podľa nej chrániť svoj majetok a nie ho púšťať do vzduchu bez záruky, že sa do neho bude investovať. Poslanec Tomáš Sliva uviedol, že ak by štát mal peniaze, nebol by pre neho problém garantovať opravu. Aj poslanec Jaroslav Bagačka vyhlásil, že budovu netreba dať štátu.

Naopak, poslanec Dušan Hlinka pripomenul, že objekt bol kedysi postavený ako správna budova a dnes má mesto šancu docieliť, aby slúžila svojmu pôvodnému účelu. Podľa jeho slov ju mesto nijako nevyužíva. Spomenul, že štát nedá budovu na kolieska a neodvezie ju preč. Poslanec Ivan Hazucha uviedol, že z pragmatického hľadiska je nehnuteľnosť nad sily mesta. Štát podľa neho určite nedopustí, aby budova spadla, ak tu budú sídliť úrady. "Keď to nedáme štátu, my to za päť rokov opravíme?" pýtal sa poslanec.

V hlasovaní sa napokon k zámeru odpredať budovu priklonilo osem poslancov. To však nestačilo, na odsúhlasenie bola potrebná trojpätinová väčšina.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross