No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci si odsúhlasili zvýšenie odmien

5. marca 2015 |  | |

ilustračné fotoRimavskosobotskí poslanci by mali za svoju prácu dostávať zaplatené viac, okrem odmien za jednotlivé rokovania im má byť vyplácaná aj pravidelná, mesačná „odmena“. Ako sa na minulotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci uzniesli, každý mesiac majú dostávať sumu vo výške 20 percent nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, čo predstavuje vyše 160 eur. Za každé zasadnutie majú dostať navyše o 10 percent, v prepočte viac ako 80 eur. Poslanci boli doteraz odmenení za jedno sedenie sumou 70 eur. Návrh odsúhlasili bez diskusie. Za hlasovalo 17, proti nebol nikto, zdržal sa jeden. Uznesenie o odmenách poslancov však ešte vo štvrtok na poludnie nebolo na internetovej stránke mesta, hoci ostatné z posledného rokovania už samospráva zverejnila. Uznesenia a nariadenia mestského zastupiteľstva podľa rokovacieho poriadku podpisuje primátor najneskôr do 10 dní od ich schválenia.

Ako pre Rimava.sk uviedol poslanec a zároveň predseda finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Mikuláš Csirmaz z väčšinového klubu Spoločne za rozvoj Rimavskej Soboty, návrh prerokovali so všetkými poslancami, ktorí hlasovali za. Navýšená suma na odmenách podľa neho má byť zahrnutá v najbližšej zmene rozpočtu, ako povedal, zásadným spôsobom však tohtoročný rozpočet neovplyvní. Podľa poslankyne Evy Bornayovej išlo o kolektívne rozhodnutie a nie rozhodnutie jednotlivca. Podľa nej to vyplynulo z dôvodu, že primátor navrhol upraviť zásady odmeňovania o platenú funkciu viceprimátora (Ladislav Rigó, má po odsúhlasení poslancami za výkon svojej funkcie od marca dostávať na návrh primátora mesačný plat vo výške 1 950 eur, pozn. red.). Ako ďalej poslankyňa Bornayová spomenula, otázkou navýšenia odmien sa už zaoberali a keď svoju odmenu porovnali napríklad s poslancami Lučenca, dostávali výrazne menej vo všetkých položkách (poslanci v Lučenci dostávajú mesačne 24 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, za každé zasadnutie ďalších 12 %, plus odmeny za poslanecké grémium, komisie či plnenie ďalších úloh, pozn. red.) „Rimavská Sobota stále nie je nadhodnotená v porovnaní s inými porovnateľnými mestami v okolí,“ tvrdí poslankyňa a dodáva, že práca poslanca ako aj účasť v komisiách je náročná, zodpovedná a vyžaduje si mnoho času. Odsúhlasený návrh podľa Bornayovej navyše zohľadňuje aj valorizáciu, čo doteraz nebolo.

Ďalšie odmeny patria aj členom Mestskej rady, a to vo výške ôsmich percent z nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Ak je poslanec predsedom stálej komisie, dostane ďalších osem percent. Členom jednotlivých komisií, ktorí sú poslancami, prislúcha odmena vo výške troch percent. Členovia, ktorí nie sú poslancami, dostanú za účasť na zasadnutí komisie polovicu. Odmena prislúcha aj predsedovi výboru mestskej časti, tajomníkovi aj členovi.
V novom volebnom období patrí vyšší plat aj primátorovi Jozefovi Šimkovi. Poslanci mu koncom minulého roka odsúhlasili 30 percentné navýšenie základného platu. Výsledná suma tak predstavuje viac ako tritisíc eur.

Téme sa budeme venovať a Rimava.sk bude zisťovať stanovisko primátora.

 

Doplnené 6. marca.

 

Rimava.sk v piatok opakovane telefonicky kontaktovala primátora Jozefa Šimka, telefón nedvíhal. Ako však uviedol v komentári k článku, uznesenie nepodpísal. Vetované uznesenie by sa tak malo vrátiť pred poslancov.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross