No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Primátor chodí do vyšetrovačky ako na klavír, preverovať ho mal aj Úrad pre verejné obstarávanie

22. septembra 2015 |  | |

JUDr. Jozef ŠimkoPrimátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorý je vo funkcii druhé funkčné obdobie, chodí do „vyšetrovačky“ ako na klavír. Informoval o tom verejnosť na uplynulom rokovaní mestského zastupiteľstva v rámci bodu o zázname kontroly hlavného kontrolóra Ladislava Šťavinu. Ako kontrolór priblížil, v Bratislave majú nejakého „dobrodinca“, ktorý na nich podal oznámenie o preverenie niektorých skutočností týkajúcich sa nákupu smetiarskych áut či výstavby detského bazéna na Kurinci. Podľa Štavinu bolo zistené, že zákazky sú podlimitné a majú nízku hodnotu.

„Preto Úrad pre verejné obstarávanie nám aj z tohto dôvodu postúpil žiadosť naspäť, aby sme kontrolu vykonali my,“ povedal Šťavina, podľa ktorého boli pri obstarávaní predmetných zákaziek dodržané postupy vytknuté v oznámení.

Ing. Ladislav Šťavina

Ing. Ladislav Šťavina

Keďže sa do diskusie v úvode neprihlásil žiadny poslanec, primátor Jozef Šimko uviedol, že za približne 4,5 roka sa stretol s viacerými zaujímavými okolnosťami. Ako poznamenal, domnieva sa, že je jedna dopisovateľka, ktorá nerobí nič iné len píše a vyžíva sa v tom. „Každý deň, každý týždeň píše buď na vyšetrovačku, na prokuratúru, na generálnu prokuratúru, úrad pre verejné obstarávanie...,“ priblížil Šimko, podľa ktorého píše jednak na neho, na vedenie mesta a v niektorých prípadoch aj na poslancov mestského zastupiteľstva. Oznámenia sa týkajú kúpy smetiarskych áut, výstavby cyklistickej dráhy, nákupu vláčika alebo výstavby bazéna. Podľa primátora bolo ďalšie trestné oznámenie podané na neznámeho páchateľa v súvislosti so sponzorskými financiami firmy STEFE. „Ale bolo to smerované na mňa,“ povedal primátor a dodal, že vyšetrovateľ vypočul viac ako 220 ľudí. Ako niekoľkokrát zdôraznil, ničoho sa nedopustili a kúpou smetiarskych áut ušetrili do vreciek občanov mesta za tri roky 1,273 mil. eur. „Šimko neukradol nič, ani neukradne. Takú šancu nikomu nedám, že by ma za nejakú prkotinu chytili. To vám sľubujem,“ povedal primátor a vyzval dotyčnú osobu nech už s tým prestane.
„Mám taký pocit, že niekto je veľmi urazený a vypisuje bludy,“ dodal Šimko, ktorý ako tvrdí, s výsluchmi problém nemá. „Posedím si na výsluchu 2-3 hodiny a ideme ďalej,“ uzavrel.

zvukový záznam z rokovania MsZ k vykonanej kontrole z podnetu Úradu pre verejné obstarávanie

Ing. Ivan Hazucha

Ing. Ivan Hazucha

Do diskusie sa následne prihlásil aj poslanec Ivan Hazucha. Ako spomenul, záležitosť o tejto kontrole považuje za úsmevnú. „Toto bola všetko formálna kontrola veci, nie kontrola principiálna alebo hĺbková. Áno, to sme vedeli, formálne sa urobili veci tak, aby to bolo,“ uviedol Hazucha. Podľa jeho slov neboli prvé dve trestné oznámenia až tak neopodstatnené, pretože sa museli robiť kroky, ktoré zmenili stav. „Verím, že formálne je to v poriadku a nikdy som nenapadol principiálne nákup tých vozidiel,“ povedal Hazucha a dodal, že bolo nejako treba začať, aj keď so starými autami.
„Nejako začať musíme, ale ten spôsob obstarávania nebol kóšer. Boli sme v rozpočtovom provizóriu,“ zdôraznil. „Odkiaľ beriete takéto bludy, takéto môže vyhlásiť len okresný alebo krajský súd, nie vy ako občan a poslanec mestského zastupiteľstva. Tak to si píšte,“ reagoval Šimko. Ako Hazucha zároveň podotkol, keby sa primátor nebol k tejto správe ozval, nebol by to ani on rozoberal. „Reagoval som iba na vás,“ dodal Hazucha.

V diskusii poznamenal poslanec Erik Klaubert, že keď mesto toľko ušetrilo, prečo nechce z finančnej rezervy kúpiť nové smetiarske autá za cenu malého zvýšenia poplatku. „Aby sa občania mohli kľudne, bez smradu prechádzať po uliciach mesta,“ povedal Klaubert a dodal, že keď „tá stará vražda“ prejde, smrdí to a tečie z toho. „Ale smeti smrdia aj v novom aute,“ poznamenal riaditeľ Technických služieb mesta Tibor Barto. Na to Klaubert zareagoval, že nové auto nie je deravé. „Nie je tam finančná rezerva, lebo sme cenu smetí stiahli. Nechali sme vo vreckách občanov sedem eur každý rok. Nemáme to na konte,“ vysvetlil primátor Šimko.

Väčšina poslancov záverom prijali správu hlavného kontrolóra.
Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross