No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Primátor verí, že mladých Rómov možno prevychovať

zľava - Ing. Ladislav Rigó, JUD. Jozaf Šimko a Štefan SzántóRimavskosobotský primátor Jozef Šimko verí, že mladé rómske rodiny možno prevychovať. Podľa jeho slov sa budú vedieť postarať o svoje príbytky a dokážu platiť aj mesačné nájomné. Uviedol to v rámci debaty o 24 bytoch nižšieho štandardu, ktoré by mali pribudnúť na Dúžavskej ceste. Spomenul pritom stúpajúci počet rómskych obyvateľov, ktorých podľa neho treba postupne prevychovávať, inak o pár rokov vznikne obrovský problém. Primátor zdôraznil, že stavba sociálnych bytov pre Rómov nie je jeho  výmysel, ale výmysel vlády na čele so Smer-SD. Reagoval tak na pripomienky poslanca Ivana Hazuchu, ktorý poukázal na povinnosť mesta udržať byty tridsať rokov v prevádzky schopnom stave, pričom bytovky postavené v 70-tych rokoch sú podľa jeho slov už zničené.

"Áno, že ich (byty, pozn. red.) zničili, s tým s vami súhlasím. Ale pozor, toto sú sociálne byty pre mladé rodiny," uviedol primátor, podľa ktorého žije na sídlisku Dúžavská cesta zhruba 1200 ľudí, v jednom byte desiati až štrnásti. Pripomenul, že výstavbu odsúhlasilo ešte bývalé zastupiteľstvo, avšak tým, že neschválilo rozpočet, samospráva nemohla žiadať o príspevok. "Ako sme to hovorili aj v klube pre rozvoj Rimavskej Soboty, vysunieme z mesta možno 24 rómskych rodín, priamo z mesta,“ povedal primátor a spomenul, že pri bytoch by Rómovia mohli mať aj malé záhradky. "Ja vám ručím za to, že tie rómske rodiny my prevychováme. Tomu verte. A keď sa nám podarí z 24 rómskych rodín prevychovať možno desať, už budeme skutočne úspešní," spomenul.

Primátor vyhlásil, že v bývalom internáte na Školskej ulici žiadne sociálne byty nebudú. Ako naznačil, prostredníctvom eurofondov by tu mesto mohlo vybudovať hospic a domov dôchodcov.
Podľa primátora z rozpočtu mesta nepôjde na výstavbu ani cent, financovaná má byť z dotácie z ministerstva a vďaka úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ako primátor spomenul, jedna rodina bude platiť mesačne vyše dvadsať eur, čo podľa jeho slov zvládnu bez problémov, keďže v bytovkách majú bývať Rómovia, ktorí pracujú. Zároveň uviedol, že podmienky budú ošetrené v zmluve, na byt bude mať nárok len obyvateľ mesta a ak trikrát po sebe nezaplatí nájom, bude deložovaný.

 
Zvukový záznam z februárového rokovania mestského zastupiteľstva:

 

"To, že tu takéto sídlisko máme, to je fakt, s tým nič neurobíme," povedal poslanec Samuel Urban, podľa ktorého si pred tým netreba zatvárať oči. "Vy to s nimi viete, my nie," uviedol ďalej. Ako spomenul, keď dá primátor chlapské slovo, že aj po uplynutí mandátu bude nápomocný pri riešení problematiky, návrh výstavby podporí. Spomenul však, že by mali byť určení zodpovední ľudia a stanovené jasné pravidlá. Podotkol pritom, že ak obyvatelia nebudú mať priestory priamo na sídlisku, prídu do mesta.  Aj podľa poslanca Štefana Baláža by pri prideľovaní bytov mesto malo vychádzať z tvrdých podmienok, ktoré už boli schválené bývalým poslaneckým zborom. Zároveň spomenul, že samotní Rómovia by sa mohli podieľať na výstavbe bytov, aby si ich vážili. Aj podľa poslanca Erika Klauberta by sa Rómovia mohli zapojiť do výstavby, čo by podľa jeho slov znamenalo nižšie náklady. Zároveň však nastolil otázku, či sa nájde 24 záujemcov, ktorí by si byty robili svojpomocne. "Rozprávalo sa tu o záhradkách, dajme im priestor, nech pestujú, no len sa budú báť svojich susedov, že im to ukradnú," podotkol a vyjadril tiež pochybnosti, ako by v praxi prebiehalo deložovanie. Poslanec Tomáš Sliva navrhol, aby rodiny vopred zložili finančnú zábezpeku, hoci aj na splátky. V prípade poškodenia bytu či nezaplatenia nájmu by tak mesto malo podľa neho aspoň akúsi záruku. Podľa poslanca Zoltána Bána bude treba situáciu v nových bytoch sledovať a okamžite operatívne riešiť, ak nastanú problémy.

Podľa primátora sa Rómovia o svoje byty vedia postarať. Poukázal na obce v okrese, kde sú byty nižšieho štandardu. „Majú to v poriadku,“ skonštatoval. Ako uviedol, obavy poslancov chápe, no spomenul, že mesto dostáva podielové dane aj na Rómov. "Teraz vypadám ako ochranca Rómov, nie je to tak, ale chcem, aby sme niečo urobili aj pre tých ľudí," uviedol.

Poslanec Tóth na hlasovaní chýbal, podľa primátora to bolo nefér

S hlasovaním o bytoch sa po ukončení rozpravy chvíľu čakalo. V miestnosti totiž nebol prítomný poslanec Jozef Tóth z väčšinového klubu Spoločne za rozvoj Rimavskej Soboty. Napokon sa rozhodovalo bez neho. Po schválení návrhu primátor podotkol, že Tóth sa stal poslancom vďaka rómskym spoluobčanom. „A ujde z hlasovania, keď treba hlasovať za Rómov, tak toto nie je fér,“ podotkol.

Ako pre Rimava.sk neskôr poslanec Jozef Tóth uviedol, rokovaciu miestnosť opustil iba na 15 minút a nepredpokladal, že rozprava skončí skôr, ako sa stihne vrátiť. Uviedol však, že by hlasoval za návrh. To, kam odišiel, nechcel konkretizovať, povedal však, že bol niečo vybaviť a „zaúkoloval“ ho primátor mesta. „Nemá to ale súvis s mestským parlamentom. Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ dodal poslanec, ktorý tvrdí, že na Dúžavskej ceste získal iba 36 hlasov a keby návrh neprešiel, bola by to skôr primátorova záležitosť ako jeho. „Vysvetlíme si to,“ uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross