No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Prokurátor dal prednostovi za pravdu, šéfredaktora môže prijať len primátor

ilustračné fotoProti uzneseniu rimavskosobotského zastupiteľstva, podľa ktorého má prednosta mestského úradu uzatvoriť pracovnú zmluvu s novým šéfredaktorom novín, podal prokurátor protest. Ako pre Rimava.sk potvrdil hovorca krajskej prokuratúry Ivan Vozár, mestské zastupiteľstvo nemôže zaväzovať prednostu k uzatváraniu pracovných zmlúv  a zároveň prednosta nemá kompetenciu uzatvárať pracovné zmluvy. „Takúto kompetenciu má iba primátor ako štatutárny zástupca mesta,“ uviedol Vozár. Mestské zastupiteľstvo by malo o proteste prokurátora rozhodnúť do 30 dní.

Ako Rimava.sk informovala, prednosta mestského úradu Štefan Szántó  podal 19.júla na okresnú prokuratúru podnet na preskúmanie júlového uznesenia poslancov. V tomto uznesení  zastupiteľstvo uložilo prednostovi uzatvoriť s Branislavom Cabanom pracovnú zmluvu na dobu určitú do vydania štyroch čísiel Rimavskosobotského informačného periodika (RSIP). „Nemôžem splniť uznesenie, lebo to nemám v kompetencii,“ uviedol vtedy Szántó v tlačovej správe a spomenul tiež, že na rokovaní zastupiteľstva nebol a nemohol dať proti uzneseniu námietku.

Rimavskosobotskí poslanci sa novinami a prijatím šéfredaktora zaoberali na pokračujúcom rokovaní zastupiteľstva začiatkom júla. Branislav Caban bol jediným uchádzačom vo výberovom konaní. Podľa primátora Jozefa Šimka však nesplnil dve podmienky, nevie po maďarsky a nemá dostatočnú prax v žurnalistike, a preto ho na výberové konanie ani nemali zavolať. Navrhol bod z rokovania stiahnuť a vypísať nové výberové konanie na pracovné pozície v obidvoch jazykoch. Poslanci ale jeho procedurálny návrh nepodporili. V uznesení napokon zobrali na vedomie výsledok výberového konania, doporučili prijať Branislava Cabana na pozíciu šéfredaktora a prednostovi uložili uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu na dobu určitú a taktiež zabezpečiť vydanie 4 čísiel RSIP. Ako poslanec Hazucha na zasadnutí vyhlásil, pokiaľ sa uznesenie primátorovi prieči, nemusí ho podpísať.

Vydávanie Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap  je stopnuté od decembra. Poslanci chceli zmeniť formu novín, v ktorých sa podľa nich neraz objavovali aj osočujúce články. V januári prijali štatút nového periodika, primátor ho označil za totalitný.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross