No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Rozpočet nie je na programe zastupiteľstva, majú ho upraviť poslanci

Radnica Rimavská SobotaRimavskosobotská samospráva bude zrejme aj v najbližších týždňoch pokračovať v rozpočtovom provizóriu. Mestské zastupiteľstvo sa síce zíde budúci utorok, návrh tohtoročného rozpočtu ale na plánovanom programe februárového zasadnutia nie je. Ako pre Rimava.sk potvrdil primátor mesta Jozef Šimko, chce, aby rozpočet podľa svojich predstáv upravili samotní poslanci. Tí totiž v januári stiahli návrh rozpočtu z rokovania a vrátili ho radnici na prepracovanie. Úradu vytýkali najmä neprehľadnosť a nereálne príjmy z predaja majetku.

Podľa slov primátora by mala zasadnúť komisia zložená zo zástupcov oboch poslaneckých klubov. Ako spomenul, ak poslanci "vyškrtli" podľa nich nereálne príjmy, mali by povedať aj to, ktoré výdavky treba z rozpočtu vypustiť. Predpokladá, že o prepracovanom návrhu by sa tak mohlo rokovať v marci.

Poslanec a člen mestskej rady Ivan Hazucha pre Rimava.sk uviedol, že nezaradenie rozpočtu do programu najbližšieho zasadnutia ho prekvapilo. Ako informoval, primátor na rokovaní mestskej rady navrhol, aby kluby zostavili komisiu, ktorá by upravila rozpočet. Za klub SMER-SD by mal byť v komisii práve poslanec Hazucha aj poslanec Dušan Hlinka. Žiadne zasadnutie komisie však zatiaľ podľa slov Hazuchu zvolané nebolo. "Ak sa bude konať, určite naň pôjdem ale nemyslím si, že my by sme mali tvoriť rozpočet," povedal poslanec. Pripomenul, že v januári požadovali prehľadnejšie prepojenie textovej a tabuľkovej časti rozpočtu, keďže niektoré položky spomenuté v texte sa podľa neho dajú v tabuľkách len ťažko nájsť. Úradu vytýkali aj to, že v rozpočte sú zahrnuté nereálne príjmy z predaja majetku, ktoré vyčíslili na viac ako 200 tis. eur. Poslanec Ivan Hazucha však odmieta určovať, ktoré výdavky majú byť škrtnuté. Podľa jeho slov niektoré investície a činnosti samospráva musí zabezpečiť, sú však aj také, ktoré „len“ môže. Ako povedal, práve medzi nimi je priestor na škrtanie, to by však mal podľa neho urobiť ten, kto tieto výdavky do rozpočtu zahrnul.

Návrh rozpočtu bol v januári stiahnutý na procedurálny návrh poslanca Dušana Hlinku. Ten sa zaujímal aj o to, či je v rozpočte zahrnutá odmena za výkon funkcie konateľstva v teplárenskej spoločnosti Stefe, kvôli ktorej bolo začaté trestné stíhanie pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa uznesenia ich má o tom najbližšie informovať vedúca ekonomického odboru.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross