No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Samospráva na chvoste rebríčka transparentnosti

radnicaNezisková mimovládna organizácia proti korupcii, Transparency International Slovensko (TIS), zverejnila tohtoročný rebríček miest, v ktorom hodnotila úroveň transparentnosti a poskytovanie informácií. Rimavskosobotská samospráva skončila takmer na konci tohto rebríčka.

Projekt pod názvom Otvorená samospráva 2016 zobrazuje úroveň transparentnosti, obsah a množstvo poskytovaných informácií, kvalitu protikorupčných mechanizmov a otvorenosť v informovaní obyvateľov. Ako ďalej organizácia uvádza, pri hodnotení vychádzala zo štyroch zdrojov dát – kvality informovanosti prostredníctvom webových stránok samospráv, odpovedí na základe žiadostí občanov ako aj na základe žiadostí TIS, informácií získané prostredníctvom údajov z EKS (Elektronický kontraktačný systém) a informácií z Obchodného registra Slovenskej republiky.

Rimavská Sobota si tak oproti roku 2014 pohoršila o 26 miest, kedy bola na 65 mieste. Najlepšie umiestnenie získala samospráva v roku 2010, keď figurovala so známkou C- na 46. priečke.
TIS hodnotila 11 oblastí, ktoré zahŕňali prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb či etika a konflikt záujmov. Na základe toho organizácia udelila jednotlivým samosprávam percentá (0 až 100 percent) a rovnako aj známky. Toto hodnotenie nadväzuje podľa TIS na komplexné hodnotenia samospráv z rokov 2010, 2012 a 2014.

Ako dopadla Rimavskosobotská samospráva? Podľa TIS získala celkovo 36 percent, pričom za oblasť verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb má 0 percent z 9 bodov. Za účasť verejnosti na rozhodovaní získala 16 percent z možných 15 bodov. Oblasť etika a konflikt záujmov tesne minula 10 percent, mesto získalo 11 percent zo 4,5 bodu. Z rebríčka tak vyplýva, že mesto je na 91. mieste zo 100 a organizácia jej udelila hodnotiacu známku D+. Hodnotenie transparentnosti neobišlo ani Fiľakovo, ktoré sa umiestnilo na 24. mieste, Lučenec obsadil 48. miesto a Revúca skončila na 83. mieste.

Opakom samosprávy je župa

Transparency International Slovensko hodnotila uplynulý rok aj jednotlivé župy. Spomedzi ôsmich žúp skončila tá Banskobystrická so známkou B+ a celkovým hodnotením 56 percent na prvej priečke. Rovnako aj v prípade žúp organizácia hodnotila na základe jedenástich oblastí. Najviac percent, až 88, získala župa za oblasť prístup k informáciám, na strane druhej za mediálnu politiku nezískala ani jedno percento.

„Rebríček Otvorená samospráva 2016 je len prvotným ukazovateľom otvorenosti samosprávy. Čím vyššie je mesto v rebríčku umiestnené, tým podľa TIS obec vytvára menší priestor pre korupciu a netransparentnosť. V žiadnom prípade sa však vysoko otvorená samospráva nedá označiť za nekorupčnú, a naopak. Dobré formálne pravidlá spravidla vedú k nižšej korupcii, ale určite jej menší rozsah negarantujú,“ informuje organizácia.

Kompletný rebríček miest si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa TIS)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross