No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Súhlas s opravou fasády župného domu sa nerodil ľahko

zasadnutie-mszMesto chce požiadať o takmer 2,5 miliónový grant na opravu fasády župného domu, podmienkou je 5-percentné spolufinancovanie z vlastnej kasy. Poslanci ho mali odsúhlasiť na tohtotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva, aby samospráva mohla projekt podať. Poslanecký zbor napokon návrh schválil, hlasovaniu však predchádzalo niekoľko otáznikov.

Poslanci upozorňovali, že projekt rieši len opravu fasády na chátrajúcej budove. Podľa nich je pritom zničená aj strecha a rekonštrukciu by si vyžadovali tiež vnútorné priestory. "Vode je jedno, či tečie po opravenej alebo neopravenej fasáde," podotkol poslanec Ján Čeman. Poslanci poukázali aj na to, že v projekte sa samospráva musí zaviazať k využitiu budovy. Vyjadrili obavy, aby mesto nemuselo poskytnuté financie z eurofondov vracať, ak nesplní podmienky. Poslanec Ivan Hazucha chcel vedieť, či bude možné previesť budovu štátu, keď samospráva začne s projektom. Podľa neho by sa totiž župný dom mohol vrátiť štátu, rokovania už prebiehajú.

Vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková vysvetlila, že v prípade, ak mesto zrekonštruuje fasádu z grantu, nemôže previesť majetok najbližších 15 rokov. Podľa jej slov sa však samospráva zatiaľ len plánuje uchádzať o financie, to, či uspeje, bude známe približne o tri až štyri mesiace. Ako ďalej uviedla, pred samotným podpisom zmluvy sa materiál ešte dostane pred poslanecký zbor.

Niekoľkí poslanci váhali a pýtali sa, či samospráva stihne podať projekt, ak sa k rozhodovaniu vrátia až na marcovom zasadnutí. Podľa primátora Jozefa Šimka by však projekt nemali odkladať, aby mesto neprepáslo šancu. Aj poslanec Peter Gulik apeloval na svojich kolegov, aby mesto mohlo podať žiadosť o financie. Poslankyňa Eva Bornayová uviedla, že nechápe, prečo poslanci váhajú. Povedala, že sa jej zdá, akoby niektorým ľuďom odchádzal zdravý rozum. "Hádam nechceme, aby nám budova spadla na hlavu," zdôraznila poslankyňa a pripomenula uzavretý chodník vedľa župného domu kvôli opadávajúcej omietke. "My tu budeme váhať, či chceme peniaze z eurofondov?," namietala.

Poslanec Peter Bartakovič spomenul, že ho šokuje a uráža, keď kolegovia hovoria o odovzdaní budovy štátu ako o hotovej veci. Podotkol tiež, že s otázkami ohľadom projektu mohli ísť vopred na radnicu za vedúcou odboru, na rokovaní by už projekt spochybňovať nemali.

V hlasovaní napokon trinásti poslanci súhlasili, aby sa samospráva uchádzala o financie a schválili aj 5-percentné kofinancovanie rekonštrukcie, ak samospráva grant získa.

"Som rád, že zvíťazil zdravý rozum,“ povedal pre Rimava.sk primátor. Ako podotkol, po oprave fasády počítajú s tým, že v budove ostane okresný úrad, mesto tu zriadi galériu, prípadne sa sem presťahuje aj mestský úrad. Odovzdanie budovy primátor pripúšťa len vtedy, ak sa štát zaviaže k rekonštrukcii historického objektu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross