No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

ilustračné fotoÚtulok pre opustených a  túlavých psov v Rimavskej Sobote tak skoro nebude. Občianske združenie Best Friends útulok RS upustilo od svojho zámeru a stavať nezačne. Dôvodom je, že ani po dvoch rokoch mesto nevyčistilo pozemok, na ktorom mal útulok stáť, hoci sa na tom so združením dohodlo.

Výstavbu útulku plánovala financovať súkromná spoločnosť Automax. "Z našej strany bolo všetko pripravené, dali sme vypracovať stavebný projekt, projekt na vodu, na elektriku aj statický posudok. Žiaľ, kvôli skládke, ktorá je na pozemku, sme sa nevedeli pohnúť ďalej," povedala konateľka spoločnosti Andrea Korytiaková, ktorú Rimava.sk zastihla telefonicky v zahraničí.

Podľa jej slov občianske združenie od začiatku disponovalo a stále disponuje nemalým finančným balíkom určeným na výstavbu. Najväčším sponzorom je práve Automax. "Toto nie je o peniazoch, sme však už znechutení čakaním a rôznymi špekuláciami, ako chceme naložiť s vyčisteným pozemkom. Mysleli sme si, že sa naša myšlienka stretne s väčším záujmom samosprávy," uviedla podnikateľka a podotkla, že zo strany verejnosti sa príliš často stretávajú s otázkami, kedy útulok postavia, kedy sa celá vec pohne. "Ja na ne už nedokážem odpovedať. Veľmi ma mrzí, že to takto dopadlo a určite sú sklamaní aj mnohí ďalší milovníci zvierat, lebo útulok v našom meste skutočne chýba. Čakali sme na vyčistenie pozemku, tak ako mesto deklarovalo v zmluve. Čakáme už druhý rok. Táto práca by sa dala urobiť maximálne za dva dni. Pre absolútny nezáujem mesta sme sa rozhodli, že sa nebudeme na výstavbe podieľať," povedala Andrea Korytiaková a podotkla, že ak sa nájde niekto, kto by projekt dotiahol do konca, drží mu palce. "Z našej strany bola obrovská snaha," uzavrela a ďalej vec nechcela komentovať.

To, že občianske združenie  upustilo od svojho zámeru, spomenul na včerajšom rokovaní mestského zastupiteľstva aj poslanec Július Sojka. Poslanec Ivan Hazucha poukázal na to, že samospráva nedodržala svoj zmluvný záväzok a niekto by mal niesť zodpovednosť. Podľa jeho slov mohlo mesto vyriešiť problém túlavých psov. "A nič nás to nemuselo stáť," povedal poslanec, podľa ktorého samospráva mohla "využiť" cudzie zdroje, no laxným prístupom prepásla obrovskú šancu.
Ako povedal viceprimátor Ladislav Rigó, ktorý viedol včerajšie rokovanie, so zástupcami občianskeho združenia sa ešte pokúsia rokovať.

Útulok mal stáť v okrajovej časti mesta, na výjazde z Rimavskej Soboty smerom na Rimavské Janovce. Prenájom mestských pozemkov odobrili poslanci ešte v septembri 2012, zmluva však ostala nepodpísaná. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedla predsedníčka Občianskeho združenia Best Friends útulok RS Katarína Jánošdeáková, podmienky boli nevýhodné. Išlo najmä o neurčitú dobu prenájmu a trojmesačnú výpovednú lehotu. Zmluva sa preto v novembri toho istého roka vrátila pred poslancov. Tí napokon schválili prenájom za symbolickú cenu na 20 rokov, s výpovednou lehotou na jeden rok. Podľa zmluvy malo byť v útulku vyčlenených 30 percent z kapacity pre psy, ktoré odchytia mestskí policajti.

Náčelník mestskej polície Peter Berecz v minulosti opakovane uviedol, že mesto nemá vyhovujúce priestory pre umiestnenie psov, ktoré je mesto povinné odchytiť. Aktivisti z OZ  Best Friends útulok RS pomáhali materiálne aj so starostlivosťou o psy, ktoré sú v kotercoch mestskej polície.

Rimava.sk sa bude téme ďalej venovať.
Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross