No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V gymnáziu vyrastie oddychová zóna, študenti si ju tvoria svojpomocne

gymnazium-ivana-kraska1Škola základ života. To je síce pravda, ale k učeniu neodmysliteľne patrí aj relax. A práve ten dostal na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote zelenú v podobe takzvanej chill out zóny. Túto oddychovú zónu majú na svedomí samotní študenti, konkrétne zo študentskej iniciatívy Who Else?, ktorá je zapojená do medzinárodného projektu.

Tento projekt organizuje podľa riaditeľky školy Miriam Szántóovej občianske združenie Člověk v tísni. „Naša škola bola vybraná ako jedna zo štyroch slovenských. Ďalej sú zapojené aj české školy aj školy z Estónska,“ priblížila riaditeľka pre Rimava.sk. Koordinátorkou ich iniciatívy je učiteľka Jana Liptáková, ktorá bola na školení v Estónsku. Ako ďalej Szántóová uviedla, študenti sa stretávajú počas celého školského roka na seminároch po celom Slovensku. „Vymieňajú si skúsenosti, ako postupujú vo svojich projektoch,“ poznamenala riaditeľka. Projekt oddychovej zóny študentskej iniciatívy nie je ich prvým. Majú za sebou už viacero projektov, podľa riaditeľky študenti organizovali v škole Deň zdravej výživy, Valentína alebo Vianočný bázar.

A práve z týchto projektov zbierajú študenti financie na zriadenie oddychovej zóny vo vnútri školy. „Svoj projekt prezentovali aj občianskemu združeniu Naša Sobota, ktorá im poskytla pomoc a také know how. Napríklad Interiérové štúdio Inexa im poskytlo architekta, ktorý im urobil vizualizáciu oddychovej zóny a rovnako im zakúpili jeden sedací vak. Následne firma Róberta Zagyiho, Markízy, poskytla priestory, kde študenti pomáhajú šičkám ušiť zo zbytkov ich látok podobné sedacie vaky,“ priblížila. Ako ďalej ozrejmila, študenti tak nezbierajú len financie, ale sa aj spoločne aktívne podieľajú na vytvorení oddychovej zóny.

V gymnáziu by však takéto zóny chceli mať dve. Jedna, tá ktorá je v rukách študentov, by bola vo vestibule školy a druhá by mala vyrásť vonka, v parku pri škole. Druhá spomínaná by bola podľa Szántóovej zriadená cez prebiehajúci program spoločnosti Tesco. Túto vonkajšiu oddychovú zónu by využívali, keď to počasie dovolí, aj na vyučovanie niektorých predmetov ako je etika, umenie a kultúra alebo aj jazyky či biológia. „To však závisí od toho, či nám tento projekt schvália,“ dodala na záver riaditeľka Szántóová.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Facebook Gymnázia Ivana Kraska


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross