No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V okrese sa u staršieho muža vyskytol prípad SARI

lekariAj keď výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) v porovnaní s uplynulým týždňom v Banskobystrickom kraji klesol, predsa sa vyskytol prípad ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI). Ako ďalej Rimava.sk informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica, ochorenie SARI hlásili u 61-ročného muža z Hnúšte.

Podľa jej slov medzi prvými príznakmi, ktoré sa u neho prejavili bol kašeľ a dýchacie ťažkosti. Ako doplnila, pacient bol bez teploty. „Od 10. do 11.marca bol hospitalizovaný na Internom oddelení v nemocnici v Hnúšti, kde ho začali liečiť antibiotikami,“ priblížila Tolnayová, podľa ktorej bol pre zhoršujúci sa zdravotný stav, respiračné a multiorgánové zlyhanie, pacient následne preložený na Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) v nemocnici v Revúcej. Tu ho podľa hovorkyne napojili na umelú pľúcnu ventiláciu, dialýzu a nasadili mu ďalšie antibiotiká. „Po röntgene mu potvrdili obojstranný zápal pľúc. Pacient nebol očkovaný,“ poznamenala.

Počet chorých na ARO bol podľa hovorkyne najvyšší v okrese Lučenec (1008 prípadov), z toho dôvodu bolo prerušené vyučovanie v základnej škole Čamovce – Fiľakovo, v okrese Rimavská Sobota hlásia epidemiologóvia viac ako 830 prípadov ARO. Rovnako je to podľa Tolnayovej aj v prípade chrípky, najviac chorých je v okrese Lučenec či Rimavská Sobota. Ako spomenula, najviac chorých na ARO a chrípku postihuje vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov a deti základných škôl. „Pomerne vysoká chorobnosť je aj medzi najmenšími deťmi. Najnižšia chorobnosť je v tomto týždni medzi seniormi,“ podotkla a dodala, epidemiológovia však nevylučujú, že počty chorých na ARO aj CHPO ešte neporastú.

„Preto neustále udržiavajú epidemiologickú bdelosť a upozorňujú obyvateľstvo na význam ochrany pred infekciami šíriacimi sa vzdušnou cestou,“ dodala na záver Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross