No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V regióne bude nové vedecké laboratórium aj športová akadémia

14. augusta 2017 |  | 

Chýbajúci špecialisti v modernej informatike budú môcť vyrastať už aj v Rimavskej Sobote. Prostredníctvom Národného projektu dostanú šancu v jednej z rimavskosobotských základných škôl, ZŠ P. Dobšinského. Ako pre Rimava.sk priblížil riaditeľ školy Peter Nôta, na Slovensku patria medzi 60 škôl, ktoré boli vybraté do tohto projektu a bude u nich zriadený IT ScienceLab. Zameraný bude hlavne na informatiku a prírodné vedy. „Je to pre nás výborné posunutie vpred. Bude to zamerané na programovateľné veci, nielen na zábavu s počítačom,“ spomenul Nôta a dodal, že využívať ho budú môcť nielen žiaci ich školy, ale aj ostatné školy v regióne. Zároveň uviedol, že v súčasnej dobe je málo ľudí informatikov, keďže nie sú zamestnaní práve v takýchto firmách. Jedným z cieľov je preto prispôsobenie požiadaviek IT sektora aktuálnym potrebám trhu práce.

Podľa informácií z Národného projektu „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“ potrebuje IT sektor každý rok ďalších viac ako tisíc nových zamestnancov – špecialistov. S metodikou a využívaním moderných technológií v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu sa však najskôr budú musieť zoznámiť učitelia. V modernom vedeckom laboratóriu, ktoré bude zriadené v priestroch školy, budú podľa riaditeľa vybavení 3D tlačiarňou, tabletmi, programovacími robotickými stavebnicami či rôznymi meracími senzormi. Projekt budú podľa riaditeľa školy realizovať v rámci vyučovania predmetov a žiaci tak získajú aj manuálnu zručnosť. „Budeme však vykonávať aj krúžkovú činnoť v poobedňajších hodinách,“ dodal Nôta.
Od blížiaceho sa nového začiatku školského roka otvoria na škole aj Akadémiu Mateja Tótha, olympijského víťaza a majstra sveta v chôdzi. Zameraná bude na atletiku, všeobecný rozvoj detí a to nielen zo základných ale už aj materských škôl. „V našej škole budú mať tréningovú skupinu,“ povedal Nôta a dodal, že v Rimavskej Sobote absentuje atletika a popritom tento šport patrí s gymnastikou práve medzi tie základné na rozvoj pohybovej stránky detí. Realizovaný bude v popoludňajších a večerných hodinách formou krúžkov. Škola podľa riaditeľa poskytuje priestory, trénera a deti. „Urobíme nábor a potom to spustíme,“ konštatoval riaditeľ a dodal, že sú jedinou školou v regióne, ktorá bude poskytovať túto akadémiu od septembra.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross