No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V škole si pripomenuli okrúhle výročie

perex-skolaŽiaci ako aj pedagógovia na Základnej škole Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote si uplynulý piatok pripomínali 65. výročie. Bolo to pri príležitosti znovuspustenia maďarského vyučovania na škole, kedy sa v roku 1950 opäť konali zápisy do prvých ročníkov maďarských tried.Ako ďalej Rimava.sk informoval riaditeľ školy Štefan Orosz na toto výročie si žiaci pod vedením svojich učiteľov pripravili kultúrny program, ktorý spojili aj s recepciou a oslavou blížiacich sa Vianoc. „Program sa konal v Dome kultúry, kde sme po vystúpeniach našich žiakov mali pripravenú aj recepciu,“ uviedol riaditeľ školy, podľa ktorého sa recepcie zúčastnili nielen pedagógovia ale aj žiaci spoločne so svojimi rodičmi.

Podľa jeho slov v bohatom programe plnom tanca, hudby či literárnej tvorby účinkovalo približne 250 žiakov. „Keďže v programe vystupovala takmer polovica našich žiakov, vyučovanie bolo skrátené,“ priblížil Orosz.

Deti si však skrátené alebo voľnejšie vyučovanie užijú podľa riaditeľa aj dnes, 22. decembra, kedy úderom 12-tej hodiny im začínajú vianočné prázdniny. „Počas tohto dňa si učitelia pre žiakov pripravili rôzne besiedky na tému Vianoc a celé vyučovanie je teda voľnejšie,“ uzavrel riaditeľ.

Základná škola Mihálya Tompu je jedna z najstarších škôl v Rimavskej Sobote. Základný kameň budovy položili na prelome 19. a 20. storočia, bola dokončená v roku 1907. Po druhej svetovej vojne bola budova ako aj učebné pomôcky zničené, v meste sa nenachádzala žiadna škola s vyučovacím jazykom maďarským a štúdium bolo pre žiakov maďarskej národnosti v slovenskej základnej škole veľmi náročné. Zlom v rimavskosobotskom školstve nastal v júni 1950, kedy sa konali zápisy do prvého ročníka školy s vyučovacím jazykom maďarským a 1. septembra 1950 sa začal prvý školský rok v Národnej škole s VJM.

Zdroj: Rimava.sk, ZŠ M. Tompu (oficiálna stránka školy), FOTO: archív ZŠ M. Tompu


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross