No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V sobotu mesto ožije folklórom

Po viacerých rokoch sa vracia do Rimavskej Soboty celodenný folklórny festival POD SOBOTSKOU BRÁNOU. Nádvorie Čierneho orla ožije v sobotu, 22. septembra, tradičnou ľudovou kultúrou a miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí tanečným pásmom košického FS ŽELEZIAR a koncertom world music kapely BANDA. Počas dňa sa návštevníci môžu tešiť na vystúpenia miestnych detských i dospelých folklórnych súborov, ľudových hudieb i sólistov, na stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami, prezentáciu tradičných hudobných nástrojov i tvorivé dielne pre deti. Vstupné na celý deň je 5 eur pre dospelého a 3 euro pre dieťa. Kapacita je obmedzená.

„Ak by nám náhodou počasie neprialo, celé podujatie sa presúva do priestorov Domu kultúry,“ povedala Milana Jutková, riaditeľka MsKS, ktoré podujatie organizuje v spolupráci s miestnymi folkloristami. Začiatok je naplánovaný na 10:00 hodinu ráno, kedy sa otvoria brány školy tvorivosti pre deti. Dopoludnia budú na nádvorí prezentovať svoje originálne výrobky z kože, dreva, prútia i látky miestni ľudoví remeselníci, ktorí nám aj ukážu ako sa taká píšťalka, či košík vyrába. Zároveň si budú merať sily vo varení a jedení špecialít prihlásené tímy i jednotlivci. Celú atmosféru spestria vystúpenia sólistov, heligonkárov, fujaristov i spevákov aj pútavá prehliadka tradičných ľudových nástrojov v podaní Štefana Liptáka z Rožňavy. O 13:30 hod. sa začne program našich najmenších folkloristov z Podkovičky, Hájika, Hájička, Lieskovčeka a Kis Gömöru z Rimavskej Soboty a Zorničky a Mladosti z Klenovca. O 15:30 hod. ich na pódiu vystriedajú dospelí tanečníci i speváci z miestnych folklórnych súborov Háj, Rimavan, program spestria folkloristi z Kokavanu a inštrumentalisti.

O 18:00 hod. vystúpi známy folklórny súbor Železiar z Košíc so svojim folklórnym pásmom Rusnácka manira. Súbor pôsobí na slovenskej folklórnej scéne od roku 1964 a zameriava sa na prezentáciu ľudového umenia z regiónov Abov, Zemplín, Šariš a Spiš. Je známy špičkovou interpretáciou ľudových tancov a vynikajúcou ľudovou hudbou v spojení so ženskou speváckou skupinou. Patrí medzi najlepšie, najznámejšie a najuznávanejšie súbory na Slovensku.

Večer zavŕši známa vokálno-inštrumentálna úderka BANDA, ktorej lídrom je folklorista telom i dušou Samuel Smetana, známy z televíznych obrazoviek ako porotca Zem spieva. Banda je skupina, ktorá hrá energickú hudbu vychádzajúcu najmä zo slovenského folklóru, no nezabudnuteľným spôsobom ju prispôsobuje moderným nástrojom či žánrom. Na svojom konte má niekoľko oceňovaných albumov. Vo svojej hudbe Banda vychádza aj z tradície iných národov a inšpiruje sa rôznymi žánrami, ako napríklad bluesom, jazzom, rockom či popom. Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní s pestrými aranžmánmi. Používa akustické nástroje: cimbal, mandolínu, bouzouki, violu, husle, kontrabas, heligónku, rôzne druhy rámových bubnov bodhranov a množstvo ďalších perkusií a bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam.

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS, GMOS, CVČ Relax s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a miestnych podnikateľov. Mediálnymi partnermi podujatia sú: Rimava.sk, TV Rimava, Gemerské zvesti a Kam do mesta.

Zdroj: MsKS Rimavská Sobota


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross