No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. ZALUŽANY: Práce je dosť, pracovníkov nedostatok

zaluzany-0V neveľkej obci Rimavské Zalužany majú práce dosť, horšie je to však s počtom nezamestnaných. Z približne 340 domácich obyvateľov je bez práce minimum. Ako pre Rimava.sk uviedla starostka obce Janka Ďurišová, všetci pracujú na stály pracovný pomer, na dohodu, živnosť alebo za prácou dochádzajú do iných miest či zahraničia. „Pokiaľ sa dá, tak si ľudia naozaj hľadajú prácu a veľa z tých čo boli dlhodobo nezamestnaní, odišli aj do dôchodku alebo robia na dohodu. Hľadajú stále možnosti, pretože dostanú iné peniaze, ako keď robia cez úrad práce,“ priblížila starostka a dodala, že z aktuálnych programov úradu práce sa im podarilo zamestnať len jednu pani na upratovanie v Materskej škole a jednu dobrovoľníčku.
„Od 1. apríla mám jedného pracovníka na dobrovoľnícku činnosť na administratívne práce čo sa mi na štvrtýkrát podarilo vybaviť. To sa mi ešte nestalo,“ priblížila starostka, podľa ktorej aj keď nezamestnaný je na zozname, nespĺňa niekedy podmienky. Takýchto prípadov je však málo. Ako Ďurišová zdôraznila, teší ju, že obec je na tom tak dobre, no nie je im čo závidieť, pretože zatiaľ nevie, akou formou budú zabezpečovať niektoré obecné práce, ktoré dlhé roky realizovali formou menších obecných prác. „Donedávna sme mali ešte v parku vianočný stromček a už pomaly ideme stavať máje,“ priblížila starostka, podľa ktorej ešte väčším problémom sú dva cintoríny, ktoré treba kosiť, podobne ako aj „Lesík“, kde organizujú spoločenské akcie a pred pár rokmi ešte aj súťaže hasičov. Podľa jej slov tak ešte nevedia, akou formou budú tieto práce zabezpečovať a či budú mať dopad na obecnú pokladnicu. Teší ju však, že materskú školu sa chystajú kosiť rodičia a park na Deň zeme pokosil nový poslanec aj s brigádnikom.

Najviac ľudí podľa starostky v obci zamestnáva miestne kamenárstvo, veľkú časť v obci tvoria aj šikovní dobrovoľní hasiči, ktorí majú za sebou nemalé úspechy na krajských či celoštátnych kolách, po súťažiach už však nechodia. Starostka však vidí novú nádej v ďalšej generácii mladých „Plameniakov“. Ako spomenula, v dedinke medzi Hnúšťou a Rimavskou Sobotou očakávajú podľa záujmu o stavebné pozemky nárast počtu obyvateľov, obec má pritom dosť obmedzené možnosti výstavby kvôli železnici, rieke Rimava alebo vysokému elektrickému napätiu, obec si však nemôže dovoliť investovať do sietí a infraštruktúry. Situáciu by podľa Ďurišovej mohlo zlepšiť pozemkové vysporiadanie, na ktoré ale čakajú už osem rokov. Obec má podľa starostky v pláne niekoľko projektov, zatiaľ sa zapojili do výziev na kamerový systém, opravu a rekonštrukciu miestnych komunikácií či úpravy verejných priestranstiev.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross