No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R2: Odloženie výstavby rýchlostnej cesty na Gemeri pobúrilo občanov

obchvat-R2-OzdanyOdloženie výstavby rýchlostnej cesty R2, ktorá by mala viesť južným Slovenskom a teda aj Gemerom či Novohradom, pobúrilo mnohých občanov. O posunutí predpokladaných termínov výstavby niekoľkých úsekov informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková. Ako pre Rimava.sk Eva Žgravčáková uviedla, o odložení termínov začiatku výstavby úsekov R2 NDS nerozhodla.„Plánované termíny začiatku výstavby sú v období po roku 2020,“ informovala hovorkyňa a dodala, že pripojenie už k existujúcej cestnej infraštruktúre by malo byť po roku 2035. Na otázku, kedy by mal byť zahájený napríklad úsek výstavby Ožďany, východ – Zacharovce, Žgravčáková termín nekonkretizovala.

Výstavba rýchlocesty R2 v úseku Zvolen – Košice mala byť podľa plánov hotová už koncom roka 2012. Viac ako desaťkilometrový úsek Ožďany, východ - Zacharovce (severný obchvat Rimavskej Soboty) je na stránke NDS stale uvádzaný termín začiatku výstavby rok 2017.
Podľa informácií poslanca NR SR Zsolta Simona (Most-Híd) by sa však malo začať s výstavbou rýchlostnej R2 až do roku 2040 s tým, že keď budú financie, do roku 2020 by sa mohol postaviť úsek Kriváň – Lovinobaňa. „Ale len v polovičnom profile. Celý úsek od Kriváňa po Košice by sa mal stavať len v polovičnom profile,” informoval Simon na základe februárovej odpovede ministra dopravy Jána Počiatka na svoju interpeláciu. Ako Simon pre Rimava.sk ďalej uviedol, keďže sa zo zákona platí za rýchlostnú komunikáciu, bola by spoplatnená rovnako ako štvorprúdová cesta. “Považujem to za poburujúce, že Robert Fico chce, aby občania s najväčšou mierou nezamestnanosti majú za jednosmerný pruh platiť toľko, čo za diaľnicu napríklad pri Zvolene a Banskej Bystrici,” doplnil Simon.

Ministra dopravy plánuje na budúcotýždňovom zasadnutí interpelovať aj poslanec NR SR Michal Bagačka (SMER-SD). r2“Nechce sa mi veriť, že by sa to posunulo takýmto spôsobom. Diaľnicu potrebujeme a bolo to aj deklarované,” povedal pre Rimava.sk Bagačka. Odklad výstavby štvorprúdovej cesty na trase Lučenec – Rimavská Sobota – Rožňava – Moldava – Košice o viac ako 20 rokov je priveľký aj podľa poslanca banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Pavla Struhára. “Snáď sa to ešte zmení. Budeme to určite pripomienkovať. Zasadne Okresná rada strany SMER-SD, bude to určite témou,” povedal včera Struhár, bývalý predseda okresnej organizácie strany SMER-SD.

“Bol som z toho šokovaný, ako väčšina ľudí v našom regióne,” tvrdí rimavskosobotský poslanec, poslanec BBSK a zároveň okresný predseda SMK František Auxt. Podľa jeho slov oddialenie výstavby bude mať závažný dopad na región. “Určite budeme na to reagovať, minimálne petíciou,” povedal Auxt, podľa ktorého už zriaďujú štáb.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross