No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ranná obloha ponúka scénu planét slnečnej sústavy

perex-hvezdarenV týchto dňoch ponúka ranná obloha vskutku nevídané vesmírne divadlo. Aj bez ďalekohľadu môžete pozorovať niekoľko planét slnečnej sústavy takmer v jednej priamke. Rimava.sk o tom informoval riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý.„Nejde však o vzájomný zákryt planét ako to prezentujú v niektorých médiách. Ten bude pozorovateľný 9. mája, keď prechod planéty Merkúr pred slnečným diskom sa bude javiť ako tmavý kotúčik,“ avizuje Rapavý.

Ako ďalej priblížil, Merkúr bude veľmi nízko nad obzorom. „No ten bez malého ďalekohľadu alebo triédra nájdeme len s problémami,“ dodal riaditeľ, podľa ktorého o niečo vyššie vpravo upúta pozornosť jagavá Venuša ďalej slabší Saturn, červenkastý Mars a jasný Jupiter.

Podľa jeho slov sa od polovice budúceho týždňa k planétam pridruží aj Mesiac a keďže Merkúr zjasňuje, budú to podmienky ešte vhodnejšie ako teraz.

„K Merkúrovi a Venuši sa Mesiac dostane až 9. februára a tak na rannej súmrakovej oblohe vytvoria fotogenické zoskupenie,“ dodal na záver Rapavý.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross