No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rebríček 12 Naj Malohontu uzatvára chránené územie plné krasových útvarov

perex-driencansky-krasRok 2016 patril aj rebríčku 12 Naj regiónu Malohont. Ten v decembri uzatvára chránené územie bohaté na krasové útvary, náučný chodník Drienčanský kras. Chodník je súčasťou Drienčanského krasu, ktorý má rozlohu 23 kilometrov štvorcových.

Náučný chodník Drienčanský kras bol vybudovaný pre lepšie využitie prírodného, historického a náučného potenciálu územia. Na jeho trase sa nachádza 15 zastávok s informačnými panelmi, ktoré oboznamujú návštevníkov s najcharakteristickejšími prírodnými danosťami Drienčanského krasu.

Trasa náučného chodníka sa začína v chránenom areáli Hikóriový porast, ktorý bol umelo vytvorený a kamenným múrom ohradený pre poľovné účely Coburgovského panstva. Koncom 19. storočia tu boli vysadené severoamerické dreviny – hikórie, ktoré sa úspešne aklimatizovali.

Jednou zo zastávkou náučného chodníka je aj obec Drienčany, ktorá v 19. storočí plnila úlohu dôležitého hospodárskeho a kultúrneho centra. V obci pôsobil ako evanjelický farár Pavol E. Dobšinský, ktorý tu je aj pochovaný.

K najväčším zaujímavostiam okolia patria početné krasové útvary – jaskyne, krasové jamy a škrapy. Z jaskýň sú najvýznamnejšie Malá a Veľká drienčanská jaskyňa. Jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou v oblasti je Malá drienčanská jaskyňa. Návštevníka zaujme pôsobivými a dosť nevšednými oblúkovitými vstupnými otvormi. V minulosti využili priestory jaskyne miestny obyvatelia ako úkryt pred príchodom fronty na konci II. svetovej vojny. Trasa náučného chodníka prechádza aj okolo Veľkej drienčanskej jaskyne. Jaskyňa je významnou lokalitou zimovania kolónii netopierov, preto nie je prístupná verejnosti.

Náučný chodník začína v obci Teplý Vrch a jeho celková dĺžka je 7,5 km, avšak v prípade ukončenia prehliadky v Drienčanoch (zastávka č. 4, kde sa uzatvára okruh krasovej časti) je jeho dĺžka 5,2 km. Celkové prevýšenie je 55 m.

Viac o Drienčanskom krase a jeho rozprávkovej atmosfére sa dozviete v tomto článku.

Zdroj: Rimava.sk, regionmalohont.sk, FOTO: regionmalohont.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross