Hepatitída, známa aj ako zápal pečene, je vážnym zdravotným problémom. Je to vírusové ochorenie a môže mať rôzne formy. Vzhľadom na situáciu s hepatitídou typu A (známou aj ako ochorenie špinavých rúk) na východe Slovenska sme sa zaujímali o to, aká je situácia v okresoch Rimavská Sobota a Revúca.
Dôležité informácie o výskyte, prevencii a opatreniach súvisiacich s hepatitídou typu A v našom regióne poskytla pre redakciu Rimava.sk vedúca Oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote MUDr. Adriana Strečková.
Článok pokračuje pod reklamou
"Hepatitída A je známa ako ochorenie špinavých rúk, preto sa prenáša fekálno-orálnou cestou – vírus sa vylučuje stolicou a pri nedostatočnej hygiene sa môže dostať do potravín, vody alebo na predmety bežného používania. Najvyššie riziko nákazy hrozí v komunitách s obmedzeným prístupom k vode a verejnej kanalizácii, kde sa môžu vytvoriť epidémie," upozornila odborníčka.
Aby sa znížilo riziko šírenia, odporúča sa:
"Voči hepatitíde typu A existuje preventívne očkovanie. Vakcínu si môže každý záujemca zabezpečiť na vlastné náklady. Pre určité skupiny obyvateľstva je vakcinácia plne hradená zdravotnou poisťovňou, napríklad pre deti vo veku do 2 rokov v komunitách s nízkym hygienickým štandardom. Vakcína je plne hradená aj pre osoby, ktoré boli v priamom kontakte s potvrdenými prípadmi," uviedla vedúca epidemiológie.
"Očkovanie voči hepatitíde typu A je vhodné aj pre niektoré špecifické profesie, ako sú napríklad zamestnanci čističiek odpadových vôd, policajného zboru, hasičského zboru, vojakov a iné. Zamestnávatelia môžu v niektorých prípadoch očkovanie hradiť," dodala.
V rámci vakcinácie sú dostupné jednozložkové vakcíny proti hepatitíde A aj kombinované vakcíny proti hepatitíde A a B, ktoré sú vhodné aj pre osoby cestujúce do zahraničia.
Ako uviedla odborníčka, inkubačná doba hepatitídy A je priemerne 15 až 50 dní. "Medzi typické príznaky hepatitídy typu A patrí žlté sfarbenie očného bielka a kože, tmavý moč a svetlá stolica, ale tiež nešpecifické prejavy ako bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, horúčka a celková slabosť."
Avšak upozornila aj na fakt, že u detí môže ochorenie prebiehať bezpríznakovo. Pri kontakte s osobou, ktorej bola potvrdená žltačka typu A je dôležité vyhľadať lekára, ktorý vykoná ďalšie potrebné vyšetrenia (napríklad pečeňové testy, sérologické vyšetrenie a iné).
Podľa MUDr. Strečkovej sú okresy Rimavská Sobota a Revúca na prípadný výskyt hepatitídy A pripravené a situáciu naďalej monitorujú.
NENECHAJTE SI UJSŤ