No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rekonštrukcia cesty pri Muráni skomplikuje aj návštevu obľúbeného sysľoviska Biele vody

MURÁŇ – Návštevníci sysľoviska v lokalite Biele vody pri Muráni musia počas tohtoročnej sezóny rátať so zhoršenými podmienkami na parkovanie. Čiastočne spevnenú plochu pri ceste II/531, ktorú návštevníci využívali na odstavenie motorových vozidiel, totiž zabrala spoločnosť Skanska SK. Tá ako dodávateľ na nej umiestnila unimobunky so zázemím pre robotníkov a využíva ju aj na dočasné odstavovanie stavebných mechanizmov.

„Toto bude veľký problém, lebo sa tam nebude môcť parkovať. Budeme musieť nejako spolu s regionálnou správou ciest zabezpečiť parkovanie. Buď popri krajnici cesty, ale aby to bolo aj bezpečné vzhľadom na premávku, ktorá tu bude, teda hlavne nákladné autá dodávateľa,“ uviedol starosta Muráňa Roman Goldschmidt na minulotýždňovej tlačovej konferencii o pokračovaní rekonštrukcie úseku cesty Muráň – Predná Hora.

Článok pokračuje pod reklamouSamospráva chce okrem toho vyčleniť priestory na parkovanie pre návštevníkov aj priamo v Muráni. „Urobíme tam nejaké parkovisko, odstavnú plochu, odkiaľ sa ľudia chodníkom cez les dostanú na sysľovisko. Uvidíme, ako to bude tohto roku, aký bude nával ľudí,“ skonštatoval starosta, podľa ktorého to vlani bolo hektické a ľudia parkovali aj popri krajnici.

Ako pokračoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, je rád, že o tento kraj je záujem a ľudia hľadajú rôzne zaujímavosti a možnosti rekreácie. „Vidíme ich nielen na Muránskom hrade, ale aj na sysľovisku. A to ma teší, lebo turistov naozaj potrebujeme, nielen zahraničných,“ zdôraznil Lunter.

Sysľovisko Biele vody sa nachádza zhruba 2,5 kilometra za Muráňom v smere na Prednú Horu, na ľavej strane cesty. Pre verejnosť je zaujímavé nielen tým, že tam možno sysle pozorovať v ich prirodzenom prostredí, ale aj priamo kŕmiť. Počas vlaňajšieho roka ho až trikrát zasiahli prívalové dažde, ktoré vytopili obydlia jeho malých obyvateľov. S ich záchranou pomáhali nielen ochranári, ale i dobrovoľníci.

Zaujímavosti zo života sysľov nájdete na facebookovej stránke združenia Živá planina. O tom, ako syslíky správne kŕmiť, píše podrobne na svojej internetovej stránke Správa Národného parku Muránska planina.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross