V Rimavskej Sobote prebieha rekonštrukcia Domu kultúry, ktorá vyvolala značný záujem a diskusie medzi obyvateľmi. V súvislosti s týmito prácami bola spustená petícia za zachovanie pôvodného charakteru tejto ikonickej stavby.
Organizátori petície majú veľa otázok a zároveň ponúkajú množstvo riešení na zlepšenie projektu.
Podľa Ing. arch. Krisztiána Szabóa, jedného z organizátorov, ide o iniciatívu, ktorá spája odbornú aj širšiu verejnosť bez ohľadu na politickú alebo národnostnú orientáciu. Zdôraznil, že názov „Neničme si Dom kultúry“ je zámerne v množnom čísle, pretože sa to týka všetkých, ktorí v meste žijú. Cieľom petície nie je kritizovať odborné aspekty rekonštrukcie, ale ponúknuť trvácnejšie riešenia pre budúcnosť Domu kultúry.
Článok pokračuje pod reklamou
Jedným z hlavných bodov petície je zachovanie pôvodných architektonických prvkov. "Predsa tu ide o prírodný kameň, ktorý sa formoval milióny rokov a nesie v sebe stopy minulosti,“ upozorňuje Szabó.
Organizátori petície tiež navrhujú, aby sa na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností budovy, v prípade, že by nebolo možné kameň vrátiť, použili modernejšie materiály (napr. kompozitný hliníkový obklad vo farbe kameňa na fasádach a záťažové štrkové lôžko na plochých strechách), ktoré by zabezpečili dlhšiu životnosť tepelnej izolácie a nižšiu potrebu údržby budovy.
Organizátorov petície tiež zaujímalo, ako bude kameň uskladnený, či bude zmenená átriová časť Domu kultúry a prečo nie je možné nájsť zmluvu, ktorá by odpovedala na ich otázky.
Na základe otázok adresovaných mestu Rimavská Sobota portál Rimava.sk získal nasledujúce informácie, ktoré poskytol prednosta Mestského úradu, JUDr. Štefan Szántó:
Ing. arch. Krisztián Szabó tiež poukazuje na to, že vo výkresovej časti projektovej dokumentácie (PD) nie je znázornený kamenný obklad, ani v rezoch, ani v pôdorysoch. Statické posúdenie stavby, vrátane posúdenia zaťaženia existujúcej strešnej konštrukcie novými navrhovanými vrstvami, nebolo súčasťou dostupnej projektovej dokumentácie.
"Takéto posúdenie sa bežne vyžaduje už k stavebnému povoleniu v prípade väčších stavieb nad 300 metrov štvrcových. Zmeny oproti pôvodnému stavu zahŕňajú aj plánovanú výmenu pásových okien za dve malé vetracie otvory na oboch podlažiach v miestach toaliet na severovýchodnej strane, na nároží pri bývalom trhovisku, čo by podľa neho mohlo výrazne meniť charakter objektu," uvádza organizátor.
Reakcia organizátorov petície na nové informácie zo strany mesta:
"Ako je možné, že v PD sa neráta so zachovaním kamenného obkladu, a zrazu sa objavuje informácia, že v átriu sa obklad nemení? Je zrejmé, že tu dochádza k zmenám oproti pôvodnému zámeru počas realizácie stavby. Otvára sa však otázka: keď je možné zachovať vzácny kamenný obklad v átriu, prečo sa s tým nerátalo od začiatku na celej budove? Ďalšia otázka je, kto bude tieto zmeny financovať? Neprejavia sa tieto zmeny ako odchýlka od pôvodného zámeru, a nebude ich náklady musieť znášať mesto z vlastných zdrojov?," pýtajú sa organizátori petície.
Ján Rešetár, ďalší z organizátorov, dopĺňa, že verejnosť si váži zachovanie a uskladnenie obkladového kameňa, ako aj átria a obkladu únikového schodiska. Vyjadruje však záujem o podrobnosti architektonického riešenia budovy, vrátane farebného riešenia objektu, typu omietky, ktorá sa plánuje použiť, farebnosti stavebných výplní, tvaru rámu a osudu ikonického loga Domu kultúry, ktoré je dielom významného akademického architekta Dušana Voštenáka.
Primátor Jozef Šimko sa k otázkam ohľadom rekonštrukcie Domu kultúry oficiálne nevyjadril, ale na svojej sociálnej sieti zdieľal status, v ktorom upozornil na to, že mnohé slovenské samosprávy čelia finančným problémom a že napriek tomu sa Rimavská Sobota snaží mesto rozvíjať.
V zdieľanom statuse je kritika na adresu signatárov otvoreného listu, ktorí podľa neho nemajú dostatočnú odbornú kvalifikáciu na posudzovanie stavebných prác a poukázal na to, že projektová dokumentácia rekonštrukcie Domu kultúry bola dostupná už v roku 2019 a schválená všetkými potrebnými inštitúciami.
Organizátori petície vyzývajú všetkých, ktorým nie je ľahostajné, ako bude finálne pôsobiť nová podoba Domu kultúry, aby petíciu podporili svojím podpisom online.
Petícia a otvorený list zo 6. augusta 2024 reflektujú obavy občanov o zachovanie pôvodného architektonického charakteru budovy, ktorý považujú za neoddeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva mesta.
Článok pokračuje pod reklamou
"Otvorená komunikácia medzi mestom a občanmi by určite prispela k lepšiemu porozumeniu a spoločnému hľadaniu riešení, ktoré budú v súlade s kultúrnym dedičstvom a modernými požiadavkami na stavby", dodáva Ján Rešetár.
NENECHAJTE SI UJSŤ