No active "ca-sidebar-197687" sidebar

REVÚCA: Prezident Kiska poukázal na vyľudňovanie okresu, v magnezitke by potrebovali viac kvalifikovaných ľudí

Po nedávnom výjazdovom rokovaní Vlády SR v Revúcej navštívil okres aj prezident Andrej Kiska. V pondelok, 25. februára, sa stretol s vedením mesta, diskutoval so študentmi Gymnázia Martina Kukučína a položil vence k pamätníku obetiam fašizmu. Navštívil aj Slovenské magnezitové závody (SMZ) v Jelšave, ktoré potrebujú nových ľudí. Popoludní sa v Tornali stretol s primátormi a starostami obcí v okrese Revúca. Pri pondelkovej návšteve poukázal na rozdiely v niektorých okresoch Slovenska. Ako hlavný problém podľa neho vidí, že mladí ľudia z regiónu utekajú a mnoho ďalších má iba základné vzdelanie. Nepotešil ho ani stav ciest, po ktorých prišiel z Popradu. „Prednedávnom som bol v Pezinku, v Senci, nezamestnanosť bola okolo dvoch percent. Materské a základné školy nestíhajú prijímať deti, mesto nestačí budovať byty na bývanie. Niet absolútne nikoho do práce a potom človek príde sem – a je tu zrazu celkom iný problém. Mesto sa vyľudňuje, nezamestnanosť je pomaly 18 percent, obyvateľstvo starne, mladí ľudia si nemajú kde nájsť prácu a utekajú," povedal v Revúcej prezident Kiska.

Prezident Andrej Kiska na návšteve v spoločnosti Slovenské magnezitové závody v Jelšave

Podľa jeho slov mu pracovníci na mestskom úrade potvrdili, že počet ekonomicky činných obyvateľov za posledný rok poklesol. „Som rád, že som počul, že magnezitu je tu ešte na 250 rokov a najväčší zamestnávatelia budú mať s čím pracovať. Ale to nestačí. Musíme stále uvažovať nad tým, ako dosiahnuť úspešné pôdohospodárstvo. Ako tu rozbehnúť cestovný ruch. Som rád, že sem vláda prišla a som sa pousmial nad tým, že Revúca sa za posledné dva týždne stala takým centrom Slovenska," povedal Kiska. Zároveň však podotkol, že kroky, ktoré boli doteraz urobené, sú nepostačujúce.

Magnezitka v Jelšave podľa prezidenta môže pomôcť znížiť problém nezamestnanosti v tomto regióne. „Som rád, že podniku sa darí a že zaznamenal výrazný nárast obratu v posledných rokoch,“ ocenil prácu závodov, ktoré však nevedia nájsť dostatok kvalifikovaných ľudí. „Dnes si ľudia bez vzdelania prácu nenájdu. Aj v tomto podniku potrebujú ľudí, ktorí majú určitý stupeň kvalifikácie. Preto opakujem – ak chceme tento bludný kruh rómskej chudoby uzatvoriť - tak musíme investovať do vzdelania. Musíme investovať do predškolského vzdelávania, pretože bez vzdelania ich proste nikto nezamestná, aj keď pracovať by chceli," zakončil Kiska.

Zdroj: Rimava.sk, prezident.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross