No active "ca-sidebar-197687" sidebar

REVÚCA: História Prvého slovenského literárneho gymnázia sa definitívne uzavrie koncom októbra, poslanci rozhodli o jeho zrušení

REVÚCA – Prvé slovenské literárne gymnázium (PSLG) v Revúcej bude oficiálne zrušené 31. októbra 2021, rozhodli o tom poslanci banskobystrického krajského zastupiteľstva na svojom ostatnom rokovaní. Ide už iba o administratívny úkon, škola v skutočnosti prestala fungovať v lete 2020.

Táto škola už dlhodobo vykazovala nezáujem zo strany absolventov študovať na nej. Poslední absolventi skončili v školskom roku 2019/2020. Na základe toho odbor školstva dal návrh na jej vyradenie zo siete škôl a školských zariadení, ktorý odsúhlasilo aj Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Na základe toho ministerstvo školstva rozhodnutím z marca 2021 túto školu vyradilo zo siete škôl a školských zariadení,“ uviedol Imrich Kováč, dočasne poverený riaditeľ odboru školstva Úradu BBSK.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako v rozprave uviedol poslanec krajského zastupiteľstva a primátor Revúcej Július Buchta, nebude už túto tému nejako populisticky rozširovať, keďže už všetko bolo rozhodnuté. „Chcem len povedať, že to bola škola s celoslovenskou pôsobnosťou a veľmi nás mrzí, že taká škola v Revúcej končí,“ podotkol Buchta s tým, že tento trend sa začal už v predchádzajúcom volebnom období a nepodarilo sa ho zvrátiť.

Zároveň upozornil, že podobný osud môže postihnúť aj iné školy v Revúckom a ďalších menej rozvinutých okresoch, okrem iného aj Gymnázium Martina Kukučína (GMK) priamo v Revúcej. „Myslím si, že je potrebné zaoberať sa touto témou, ako školy nejakým spôsobom zasanovať, aby sme nezostali na tom, že v Revúckom okrese nebude ani jedna stredná škola,“ povedal primátor.

Problémy od roku 2016

PLSG v Revúcej fungovalo od roku 1997. Prvé závažnejšie problémy okolo jeho chodu sa objavili v roku 2016, keď vznikol spor o využití dotácie na opravu murovaného plota a chodníka pri jeho historickej budove (ktorá bola novšou budovou pôvodného Prvého slovenského gymnázia v 19. storočí). BBSK pod vedením vtedajšieho predsedu Mariana Kotlebu nechcel grant vo výške 30 000 eur prijať, keďže jeho využitie malo byť viazané na zaistenie ďalšieho fungovania školy počas minimálne 10 rokov.

BBSK prostredníctvom vtedajšieho riaditeľa Úradu BBSK Milana Uhríka poukázal na fakt, že škola mala vtedy len 29 žiakov a do prvého ročníka sa ich hlásilo iba deväť, čo bol nedostatočný počet na otvorenie triedy. Minister kultúry vtedajšej Ficovej vlády Marek Maďarič označil bránenie v obnove okolia gymnázia za hlúpe a protislovenské.

Presťahovanie a zrušenie

V roku 2018 prišlo k zásadnej zmene, keď zastupiteľstvo BBSK už za čias nového predsedu Jána Luntera rozhodlo o presťahovaní gymnázia z dôvodu slabej naplnenosti školy a extrémne nízkeho počtu žiakov. PSLG tak od 1. septembra toho roku fungovalo v priestoroch GMK a jeho historická budova na Železničnej ulici v Revúcej zostala prázdna.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako v júli 2020 informoval portál Sobotnik.sk, podľa hovorkyne BBSK Lenky Štepánekovej na konci vtedajšieho školského roka v PSLG zmaturovalo iba 19 štvrtákov a v treťom ročníku mala škola len štyroch žiakov. Tí po dohode s riaditeľom školy požiadali o prestup do GMK, čím už v škole nezostal ani jeden študent.

PSLG sa počas svojej existencie zameriavalo aj na špecifické predmety, ako napríklad literárno-dramatická tvorba a vo zvýšenej miere vyučovalo i slovenčinu a literatúru. Podľa vlastných údajov tiež ako jedná stredná škola v SR vyučovala základy žurnalistiky. Prázdnu budovu, ktorá je od roku 2018 opustená, chce BBSK v budúcnosti využiť ako interaktívne múzeum.

Foto: Sobotnik.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross