No active "ca-sidebar-197687" sidebar

REVÚCA: Stavebné práce na športovom areáli by sa mohli začať už na jeseň

REVÚCA – Prvé stavebné práce na novom športovom areáli, na ktorý mesto Revúca získalo dotáciu zhruba 3,75 milióna eur, by sa mohli začať už teraz na jeseň. Pre Rimava.sk to uviedol primátor Július Buchta, podľa ktorého samospráva na projekte neprestala pracovať a stále ho intenzívne pripravuje.

Stavebné povolenie by sme definitívne mali mať do polovice novembra. Natiahlo sa to z dôvodu, že sme museli čakať na vyjadrenia a stanoviská dotknutých orgánov. Niektoré z nich si žiadali zapracovať do projektu svoje požiadavky, ktoré im tam chýbali. Okrem toho tu stále máme pandémiu COVID-19, ktorá situáciu sťažila tým, že ľudia pracovali z domu a niektoré procesy to komplikovalo,“ vysvetlil primátor.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako dodal, aj z tohto dôvodu trvalo územné a stavebné konanie od októbra minulého roka až doteraz. „Je však už pri konci, všetky pripomienky máme zapracované. Niektorí občania sa sťažovali, že na mieste budúceho športového areálu sa nič nedeje a rastie tam burina. Ani sa však nemohlo diať, keďže sme nemali stavebné povolenie. Robili sme ale všetko pre to, aby sme ho získali a sme už skutočne pred cieľom,“ zdôraznil Buchta.

Drahšie stavebné materiály aj energie

Po komplikáciách s územným konaním však samospráva musí riešiť ďalší problém, ktorým je súčasné rapídne zdražovanie stavebných materiálov aj energií. To znamená, že ceny, ktoré boli súčasťou projektovej dokumentácie spred dvoch rokov, sú už neaktuálne.

Celý projekt sa preto cez stavebný softvér CENKROS prepočítava a čakáme, aké bude finálne navýšenie. Mojou úlohou bude potom nájsť zdroje, odkiaľ by sme potrebné peniaze mohli zohnať, keďže aj vyjadrenie zhotoviteľa je také, že musí mať na začiatku všetky financie projektu a až potom doň pôjde,“ ozrejmil primátor.

Ako pokračoval, vyvíja už určité aktivity na základe ktorých by mesto potenciálne mohlo získať potrebnú čiastku z externých zdrojov. „Poslednou, krajnou alternatívou by bolo dofinancovanie z rozpočtu samosprávy. Ako mesto sme do tohto projektu totiž zatiaľ nezainvestovali ani cent. Štúdie aj projektovú dokumentáciu sme hradili z peňazí, ktoré sme dostali z Úradu vlády. Keď nám už bola dotácia v takej vysokej sume schválená, a podotýkam, že sme museli vyvinúť značné úsilie na jej získanie, bolo by smutné vrátiť ju,“ skonštatoval Buchta s tým, že nepozná na Slovensku halu, ktorá by bola postavená len z externých zdrojov. „Vždy musela participovať aj samospráva,“ dodal.

Ak všetko pôjde dobre, stavať by sa podľa neho mohlo začať už v tomto roku. „Sme v období, keď ešte pred mrazmi vieme urobiť nejaké terénne a stavebné práce, aby sme potom v zime mohli realizovať ďalšie práce, ktoré sa môžu robiť aj vtedy. Ak by sme nezačali teraz, všetko sa presúva na jar a stratíme päť mesiacov,“ podotkol.

Multifunkčná hala aj zastrešená ľadová plocha

Nový športový areál má stáť na okraji mesta smerom na mestskú časť Revúčka. Pozostávať bude z multifunkčnej športovej haly a zastrešenia existujúcej ľadovej plochy. Okrem samotnej športovej haly vznikne v komplexe aj pešia pasáž, exteriérový multifunkčný športový areál a detské ihriská. Samospráva nezabudla ani na rozšírenie parkovacích kapacít. Vstup do areálu by mal byť lemovaný zeleňou.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross