No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RIM. SOBOTA: Jarná škola pomohla riaditeľom a riaditeľkám škôl pripraviť sa na obdobie zmien

Zdroj: Archív Katarína Pivníková

RIMAVSKÁ SOBOTA/REVÚCA – Do kurikulárnej reformy sa od budúceho školského roka zapojí až 10-krát viac škôl ako minulý školský rok. Z okresov Rimavská Sobota a Revúca sa do nej zapojilo až 14 základných škôl.

Kurikulárna reforma, ktorá sa zaviedla na takmer štyroch desiatkach základných škôl v rámci Slovenska, má naučiť deti samostatne myslieť, konať a rozhodovať. V podpore pri jej zavádzaní zohrávajú kľúčovú úlohu v procese aj riaditelia a riaditeľky škôl.

Článok pokračuje pod reklamou


Jednou z podporných aktivít venovanej týmto školám je aj podujatie – Jarná škola, organizované NIVaM a RCPU, ktoré sa konalo 24. apríla sa v Rimavskej Sobote. V rámci prvého dňa Jarnej školy absolvovali riaditelia škôl, ktoré budú od budúceho školského roku zavádzať nový štátny vzdelávací program workshopy a prednášky, témou ktorých bolo uvažovanie o riadení zmeny v škole a zvyšovanie motivácie učiteľov.

Tieto interaktívne vzdelávacie podujatia ponúkli okrem teoretických poznatkov aj praktické nástroje a stratégie na riadenie zmien, ktoré môžu riaditelia priamo aplikovať vo svojej každodennej práci. Jednou z tém bolo ako ľudia reagujú na zmeny a akým spôsobom sa dá pracovať s prípadnými námietkami tých, ktorí sa so zmenou ešte nestotožnili.

„Cieľom jarnej školy je pomôcť riaditeľkám a riaditeľom škôl pripraviť sa na obdobie zmien, ktoré prichádza, zladiť sa s ďalšími, s ktorými sú v tom spolu a zamyslieť sa nad tým, akú stratégiu budú potrebovať pri práci so svojimi tímami,“  uviedol pre portál Rimava.sk lektor a riaditeľ Odboru strategických priorít MŠVVaŠ SR Arnold Kiss. Všetkým školám vstupujúcim do reformy budú pomáhať Regionálne centrá podpory učiteľov (RCPU) a Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM).

“Činnosť mentorov nášho regionálneho centra je veľmi adresná, keďže sami v tomto regióne vzdelávajú,  poznajú výzvy, ktorým školy čelia. Naši mentori budú naďalej pokračovať  v podpore  učiteľov prinášať inovácie do vzdelávania, v ich osobnostnom a profesijnom raste, ktorý ich podporí v naplnení vlastnej vízie školy," inforovala Katarína Pivníková, poverená riaditeľka RCPU v Rimavskej Sobote a Revúcej.

„Jedna z hlavných úloh NIVaM-u je poskytnúť učiteľkám a učiteľom v zapojených školách vzdelávanie a konzultácie potrebné na tvorbu nových školských vzdelávacích programov, učebných plánov a osnov. Pripraviť ich na realizáciu moderných inovatívnych metód a foriem vzdelávania, ktoré zodpovedajú požiadavkám súčasných žiakov a rodičov," dodala Pivníková.

"Naším zámerom je poskytnúť školám dostatočnú podporu, poradenstvo a pomoc pri presadzovaní a zavádzaní kurikulárnej reformy. Je dôležité, aby ju efektívne a bez problémov zvládli popri množstve dennodenných pracovných povinností," povedal Vladimír Laššák, riaditeľ krajského pracoviska NIVaM v Banskej Bystrici a lektor vzdelávania zameraného na riadenie  organizačnej zmeny.

Školy z okresu Rimavská Sobota, ktoré sa zapojili:

 •  ZŠ P. Dobšinského Rimavská Sobota
 • Súkromná ZŠ Creative v Rimavskej Sobote
 • ZŠ Kráľ
 • ZŠ Dr. V. Clementisa Tisovec
 • ZŠ J. F. Rimavského Hnúšťa
 • ZŠ Rimavská Baňa
 • ZŠ s MŠ Gemerský Jablonec VJM
 • Základná škola Reformovanej kresťanskej cirkvi s VJM Rimavská Sobota
 • ZŠ Klokočova Hnúšťa

Školy z okresu Revúca:

 • ZŠ J. A. Komenského Revúca
 • ZŠ s MŠ Jelšava
 • ZŠ Lubeník
 • ZŠ s VJM Držkovce
 • Základná škola Ferenca Kazinczyho s VJM- Tornaľa

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross