No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Sobota: Nákaza AMO sa rozšírila do ďalšieho revíra, smrtnosť je okolo 95 percent

Foto: MPRV SR

V okrese Rimavská Sobota začiatkom tohto roka potvrdili ďalší prípad afrického moru ošípaných, a to v novej lokalite. Do štatistík pribudol koncom minulého týždňa jeden prípad aj v okrese Revúca.

Nákazu potvrdili v katastri obce Stará Bašta

Vysoko nákazlivé vírusové ochorenie sa v Rimavskosobotskom okrese potvrdilo v katastri obce Stará Bašta, v poľovnom revíri Molnár. „Ochorenie sa potvrdilo u uloveného diviaka bez zmien správania sa, jedná sa o prasa – samicu,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ RVaPS v Rimavskej Sobote Rudolf Smriga. Na vymedzené obdobie bude v tomto i v susednom revíri zakázaný lov. „Keďže je to v pásme, kde africký mor ošípaných ešte nebol, budú tam prísnejšie opatrenia, zakázaný lov bude minimálne na jeden mesiac,“ dodal riaditeľ.

Článok pokračuje pod reklamou



V okrese Revúca potvrdili nákazu v katastri obce Jelšavská Teplica, v poľovnom revíri Dolný Gemer. „Bol to nájdený uhynutý diviak, dospelá samica,“ dodal riaditeľ Smriga s tým, že na tomto území sa ochorenie už vyskytlo. Opatrenia teda v tomto revíri budú menej prísne – poľovníci budú môcť loviť inú raticovú zver, diviakov však nie. „Diviakov musia dohľadávať individuálne,“ doplnil.

Nájdený uhynutý diviak v Janiciach. Zdroj: RVaPS Rimavská Sobota

Zákaz lovu má podľa Rudolfa Smrigu svoje opodstatnenie. Už štyri roky podľa neho štátna správa apeluje na poľovníkov, aby zvýšili lov diviakov. „Sú skúsenosti z iných krajín EÚ a máme na to aj manuál, ktorý jasne hovorí – najprv treba strieľať čo najviac, aby sa znížilo množstvo diviakov, kým tam nie je nákaza. Ak v oblasti mor už je, lesu a diviakom by sme mali dať pokoj, aby sme ich zbytočne neplašili – len rozšírime mor,“ vysvetlil riaditeľ RVaPS. „Teraz sme v takej situácii, že keď príde mor, neulovia nič, všetko zdochne,“ dodal.

Veterinári naďalej apelujú na domácich chovateľov, aby likvidovali domáce chovy ošípaných a zabíjačky nahlasovali. V prípade, že sa rozhodnú chovať ošípané naďalej, mali by ich mať dostatočne zabezpečené. Regionálna veterinárna a potravinová správa vyzýva chovateľov, aby si svoje chovy zaregistrovali.

Ako postupovať pri podozrení na AMO

Kompetentní v súvislosti s výskytom afrického moru ošípaných v blízkosti južných hraníc s Maďarskom už dlhšiu dobu apelujú nielen na odbornú, ale aj laickú verejnosť. Ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš avizoval, aby malí či veľkí chovatelia ošípaných hlásili každú zmenu správania zvierat veterinárnemu lekárovi. „Medzi príznaky nákazy patria napríklad, že zviera prestáva prijímať krmivo, tvoria sa lézie na koži, zvyšuje sa teplota. Tí, čo chodia na prechádzky do prírody, taktiež keď uvidia zmenu správania u diviakov, akým je aj strata plachosti, už to je príznak, že diviak nie je v poriadku alebo nájdu uhynutého diviaka, aby to nahlásili na príslušné poľovnícke združenie a regionálnu veterinárnu a potravinovú správu,“ prízvukuje Bíreš.

Pozor na prechádzky v lese, ochorenie môžete do svojho chovu aj zavliecť

Okrem bezodkladného hlásenia ochorenia a úhynu ošípaných je taktiež potrebné vlastný chov zabezpečiť tak, aby zvieratá nemohli prísť do kontaktu s diviakmi. Ošípané je potrebné držať v uzatvorených priestoroch a nepoužívať vedľajšie živočíšne produkty z diviačej zveri na kŕmne účely. Ošípané je potrebné premiestňovať len s povolením RVPS. Majiteľ zvierat by mal taktiež zabezpečiť, aby sa diviačia zver nedostala ku krmivu určenému ošípaným.

Dôležité je taktiež dodržiavať v chove zásady biologickej bezpečnosti, a to aktivovať dezinfekčné brody pri vstupe na farmu, evidovať i kontrolovať pohyb dopravných prostriedkov či osôb. Farmári by nemali zabudnúť ani na prezliekanie zamestnancov i návštevníkov farmy či na dezinfekčné rohože pri vstupe do ustajňovacích priestorov.

Ochorenie môže byť z infikovaného prostredia zavlečené aj obuvou, preto aj neškodné zbieranie húb či lesných plodov a následné nevydezinfikovanie obuvi môže byť v konečnom dôsledku nebezpečné.

Africký mor ošípaných bol v okrese Rimavská Sobota prvýkrát potvrdený koncom júla tohto roka. Vyskytol sa u diviaka, ktorý bol ulovený v katastri obce Lenka, približne 4 kilometre od slovensko-maďarskej hranice.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross