No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Takmer 12-miliónová investícia by do mesta mala priniesť až 500 nových pracovných miest

Informáciu o tom, že v Rimavskej Sobote by sa mal začať stavať štátny priemyselný park, potvrdilo už aj Ministerstvo hospodárstva SR. Do medzirezortného pripomienkovania predložilo návrh jeho realizácie. Vláda by o ňom mala rokovať ešte tento rok.

Až 500 nových miest v okrese s 20 percentnou nezamestnanosťou

„Park vytvorí predpoklad vzniku niekoľko stoviek až tisíc priamych a nepriamych nových pracovných miest a ďalšieho hospodárskeho a sociálneho rozvoja celého regiónu. Vybudovanie priemyselného parku má predpoklad priamo prispieť k naplneniu cieľa vlády SR znížiť regionálne rozdiely v Slovenskej republike,“ uvádza ministerstvo v predkladacej správe s tým, že park bude predstavovať  jeden z najväčších priemyselných parkov v oblasti južného Slovenska, v najmenej rozvinutom okrese Rimavská Sobota. Ten je v rebríčku evidovanej nezamestnanosti v rámci celého Slovenska na popredných miestach, v septembri 2020 dosiahol úroveň 19,99 percent.

Článok pokračuje pod reklamouRezort hospodárstva očakáva, že investíciou vytvorí minimálne 500 nových pracovných miest. „Výnosy z predaja pozemku, spoločne s príjmami z plnenia daňových a iných odvodových povinností, tak majú predpoklad dosiahnuť návratnosť investície hneď v prvých rokoch prevádzky parku,“ tvrdí ministerstvo v predloženom návrhu s tým, že predpokladané náklady sú vyčíslené na približne 11 856 000 eur.

Jediný na okolí

Pokiaľ ide o najmenej rozvinuté okresy, SARIO (Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu) v rámci BBSK (Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš) neeviduje žiaden pripravený priemyselný park s výmerou nad 10 ha. V rámci celého kraja SARIO aktuálne eviduje iba päť priemyselných parkov s výmerou nad 10 ha.

Priemyselný park Rimavská Sobota bude mať podľa ministerstva výrazný vplyv na ďalší hospodársky a sociálny rozvoj, a to nie len v tomto okrese, ale aj v tých susediacich. Nepredpokladajú len vyšší počet pracovných príležitostí, ale aj s tým súvisiaci rast miezd.

Nový priemyselný park bude podľa ministerstva stáť na parcelách na severnej strane mesta na hranici katastrálneho územia Rimavská Sobota, spolu vo výmere takmer 650-tisíc metrov štvorcových. „V danom území je rovnako pripravovaná a plánovaná výstavba rýchlostnej komunikácie R2, ktorá bude vybranú lokalitu lemovať z južnej strany,“ uvádza ministerstvo v návrhu.

Mesto je podľa ministerstva súčinné

Samospráva a vedenie mesta je podľa ministerstva hospodárstva v celom procese prípravy projektu súčinné a nápomocné. Ako ešte začiatkom tohto mesiaca uviedol poslanec mestského zastupiteľstva Jaroslav Matzenauer, mesto má v procese výstavby dve úlohy. „Zabezpečiť zmenu územného plánu a zabezpečiť prevod pozemkov na MH Invest,“ menoval poslanec. Lokalita má byť v územnom pláne definovaná ako pozemok určený na priemyselnú výrobu.

„Investori dlhodobo preferujú pozemky v stave absolútnej pripravenosti na zahájenie stavby, t. j. schválený územný plán, vyriešené majetkovo-právne vzťahy dotknutým nehnuteľnostiam, ideálne vybudované alebo aspoň povolené prípojky na jednotlivé inžinierske siete,“ konštatuje rezort hospodárstva s tým, že budovanie priemyselných parkov výrazne zvýši šancu Slovenska uspieť pri získavaní zahraničných investícií.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross