No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo väzenskom bitúnku solárnou energiou ušetria 300 tis.

27. októbra 2008 |  | 

Na Sabovej, v jedinom väzenskom bitúnku na Slovensku, ktorý zásobuje mäsom približne 15 väzenských zariadení, využívajú solárny systém za takmer 2,4 mil. korún (79 665 € ). Na jeho vybudovanie išlo 2,2 mil. korún (73 026 € ) z eurofondov a takmer 190 tis. korún ( 6 306.84 € ) bolo vyčlenených z rozpočtu Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) SR.

Ako pre agentúru SITA povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý solárny systém dnes na Sabovú prišiel otvoriť, všetko, čo zvyšuje zamestnanosť väzňov, je potrebné podporiť.

Okrem toho prinesie ročnú úsporu približne 300 tis. korún ( 9 958.18 € ) a umožňuje rozširovať produkciu mäsa pre ZVJS. „ Zbor väzenskej a justičnej stráže je cez tento objekt na Sabovej a bitúnok skoro sebestačný vo výrobe mäsa, čiže je aj antikorupčným prostriedkom,“ povedal Harabin, ktorý konštatoval, že súkromné firmy už v ZVJS jednoducho nemajú zelenú. „Väzni splácajú dlh voči spoločnosti či už v podobe náhrady škody, ktorú spôsobili, alebo v podobe nezaplateného výživného,“ poznamenal Harabin.

Otvorené oddelenie Sabová patrí pod Ústav na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce. Podľa slov jeho riaditeľa Vojtecha Gálika týždenne porážajú takmer 550 kusov zvierat.

„Do ústavov dodávame viac ako 80 percent ošípaných, 60 percent hovädzieho dobytka a skoro 100 percent oviec,“ povedal pre SITA Gálik o Sabovej, kde sa väzni o tieto zvieratá starajú. „Dnes tu máme 64 ľudí a priamo na bitúnku pracuje 11 z nich,“ uviedol. Podľa jeho vyjadrenia medzi ďalšie plánované projekty na Sabovej patrí čistiareň odpadových vôd.

V otvorenom oddelení Sabová si väzni trest odpykávajú za nedbalostné trestné činy. Podľa vyjadrenia Gálika je stupeň ich stráženia minimálny. Väzni prechádzajú psychodiagnostikou, voľne chodia do práce, môžu navštevovať rodiny, každý týždeň môžu prijímať návštevy, môžu voľne telefonovať a za prácu sú platení zo zákona. „Zatiaľ sa nestalo, že by niekto odišiel a nevrátil sa,“ uzavrel.

Zdroj: RIMAVSKÁ SOBOTA 27. októbra (SITA), FOTO: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross