No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Policajti dohliadnu na bezpečnosť v cintoríne a jeho okolí. Pozrite sa, čo radia

30. októbra 2014 |  | |

cintorin-rimavska-sobota1S blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých (1. november) a Pamiatky zosnulých, kedy cintoríny navštevujú tisícky občanov, budú policajti dohliadať na bezpečnosť vo zvýšenej miere. Okrem štátnej polície, ktorá vydala pre chodcov a vodičov niekoľko odporúčaní, bude v teréne aj mestská polícia. Ako Rimava.sk informoval jej náčelník Peter Berecz, na cintorín dohliadajú vo zvýšenej miere už od začiatku minulého týždňa. Aj keď najväčší nápor obyvateľov očakávajú v sobotu, stála služba bude pri cintoríne podľa Berecza už od piatka popoludnia až do nedele. „Máme hliadku, ktorá sa bude venovať iba cintorínu,“ priblížil Berecz a dodal, že podľa potreby budú pripravení aj ďalší príslušníci.

Keďže sa cez víkend očakáva zvýšený pohyb chodcov a áut na cestách, polícia neudelila nákladným autám výnimku na dojazd počas sviatkov. „Všetci vieme, že v najbližších dňoch a už aj teraz veľa ľudí cestuje na hroby svojich zosnulých. Polícia preto aj tento rok posilnila výkon služby,“ informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Ako ďalej uviedla, okrem zvýšeného dohľadu na bezpečnosť cestnej premávky budú posilnené aj hliadky poriadkovej polície. „Budú strážiť verejný poriadok a to najmä v okolí cintorínov,“ pripomína Kováčiková a dodáva, že pre zvýšenie bezpečnosti budú chodcom a cyklistom v rámci celoplošnej akcie rozdávať reflexné prvky.

Polícia vyzýva občanov, aby každý prispel k dôstojnému a bezpečnému priebehu "Dušičiek"
Upozorňujeme najmä všetkých účastníkov cestnej premávky, aby zvýšili svoju opatrnosť na cestách. Aby boli ohľaduplní a disciplinovaní, a aby riadne dodržiavali dopravné predpisy. Tu je niekoľko dôležitých odporúčaní pre vodičov a tiež chodcov:

  • Zachovávajte si primeraný odstup od vozidla jazdiaceho pred vami. Napadané lístie a mokré vozovky sú pri brzdení zradné.
  • V aute sa pripútajte a vyžadujte to aj od svojich spolucestujúcich. Uvedomte si, že ako vodič ste za nich zodpovedný a v prípade nehody môže mať zranenie spolujazdca vo vašom vozidle pre vás  následky trestného charakteru.
  • Veľmi opatrne a pomaly jazdite najmä vtedy, keď je hmla. Vozovka býva  mokrá a klzká, brzdná dráha sa predlžuje a hmla sadá aj na predné sklo. Pri dlhšej jazde si robte prestávky na oddych, najlepšie na čerstvom vzduchu.
  • Deti vozte zásadne na zadnom sedadle pripútané bezpečnostnými pásmi. Nedovoľte, aby postávali  medzi prednými sedačkami! Malé deti patria do autosedačky, ktorá ich ochráni,  aj  v prípade prevrátenia vozidla.
  • Buďte predvídaví – na cestách a najmä v obciach  treba dávať pozor na chodcov, predovšetkým na starších ľudí. V tmavom oblečení ich dobre nevidieť a  niekedy konajú veľmi skratovo.
  • Pri cintorínoch buďte opatrní pri parkovaní. Nenechávajte si v aute cenné veci, doklady, tašky - to všetko je veľké lákadlo pre zlodejov.
  • Chodci už majú od začiatku roka 2014 povinnosť používať reflexné prvky za zníženej viditeľnosti na cestách mimo obce, ale už aj v obci. Chceme vyzvať všetkých chodcov, ale aj cyklistov, aby používali reflexné prvky na oblečení. Je veľmi dôležité, aby boli na cestách viditeľní. Rovnako, aby prechádzali cez cestu v prvom rade na miestach na to určených.
  • Vysvetlite svojim deťom, rodičom, starým rodičom význam používania reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti, že priechod pre chodcov je určený na bezpečné prechádzanie cez cestu a deti bez dozoru by sa nemali na cestách objaviť vôbec.

Zdroj: Rimava.sk, polícia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross