No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rozpočet poslanci neschválili, rokovanie skončilo predčasne

msz-julRimavskosobotská samospráva bude pokračovať v rozpočtovom provizóriu aj po dnešnom rokovaní mestských poslancov. Tých sa na pokračovaní zasadnutia po viac ako polhodine čakania stretlo desať, čo je minimálny počet, aby bolo zastupiteľstvo uznášania schopné. Chýbali hlavne poslanci za poslanecký klub SMER SD, podľa primátora sa niektorí ospravedlnili. Hlavným bodom rokovania malo byť odsúhlasenie rozpočtu mesta, ktorý primátor predložil po piatykrát. Ako spomenul, návrh predložil v nezmenenej podobe z apríla, zapracovali však do neho sumu 16 tis. eur na útulok pre psy.Poslanci rozpočet naposledy nepodporili a požadovali, aby z neho zmizli podľa nich nereálne príjmy, ktoré vyčíslili na približne 200 tis. eur. Neskôr navrhli, aby financie na cyklocestu boli použité na opravu kolkárskej dráhy v meste. Podľa dnešného procedurálneho návrhu poslanca Jozefa Tótha by tieto financie mali byť skôr použité na opravu obradnej siene. Ako Tóth spomenul, kolkársky klub má 20 až 25 členov, ale aktívne kolky hrá len 12 ľudí a navyše nemajú ani mestskú ligu. Dráha je stará, podľa poslanca ale funkčná a s prípadnými opravami by mohli pomôcť TSM. Poslanec Štefan Baláž upozornil, aby rozpočet poslanci prijali a aby financie čo najskôr vyplatili športovým subjektom v meste, pretože ich to brzdí v ďalších aktivitách. Ako spomenul primátor Jozef Šimko, financie na prípadnú rekonštrukciu obradnej siene by radšej mali zaradiť do rozpočtu na neskôr, keďže potrebujú riešiť oveľa závažnejšie veci. „Peňazí máme nedostatok,“ povedal primátor, podľa ktorého klesli podielové dane zo štátu. Suma 50 tis. eur je podľa neho na tento účel vysoká. Podľa poslanca Tomáša Slivu by financie mali byť radšej použité na výstavbu cyklotrasy na Kurinec.

v popredí poslanec Július SojkaPočas hlasovania o pozmeňujúcich návrhoch k predloženému rozpočtu došlo k výmene názorov medzi viacerými poslancami, ktorá vyvrcholila odchodom poslanca Júliusa Sojku. Ten sa síce odprezentoval, no hlasovania o návrhoch sa nezúčastnil. Ako ďalej spomenul, hlasovanie nemá systém a preto chcel, aby rokovanie ukončili. Poslanec Ján Fiľo, ako predseda návrhovej komisie, prečítal pozmeňujúci návrh klubu SMER SD, ktorý mu podľa neho bol doručený. Ako spomenul, návrh upravuje výdavkovú časť, podľa ktorej by Technickým službám mesta mal byť znížený rozpočet o 160 tis. eur a financie by mali byť presunuté na odstránenie porúch a havarijných stavov základných škôl po 20 tis. eur a materských škôl po 15 tis. eur. Zvýšená by mala byť aj dotácia na útulok pre psov. Príspevok by mali dostať aj kolkári a financie by mali byť prerozdelené aj na výstavbu IBV Sobôtka. Zmena by sa mala dotknúť aj výdavkov na cyklotrasu, ktorá by mala byť realizovaná z financií až po predaji nehnuteľností mesta, napríklad Auxtov dom. Podľa primátora Šimka ide o nekorektnú hru poslancov za stranu SMER SD. "Toto je obštrukcia," prehlásil zvýšeným hlasom Šimko, podľa ktorého by tak TSM nemali koncom roka na výplaty. Ako spomenul, vie, že je kampaň, ale aby boli poslanci proti všetkému, je neférové. Poslanec Fiľo zdôraznil, že je za schválenie rozpočtu, a že návrh prečítal ako predseda návrhovej komisie. Dodal však, že rozmýšľa, či má zotrvať na tomto mieste. Odchod z rokovania v zápätí avizoval aj poslanec Sojka. "Je nás tu desať a nie je to naša vina," povedal poslanec, podľa ktorého takto prijatý rozpočet z 19 členného poslaneckého zboru bude síce legálny ale nebude legitímny a rokovaciu sálu napokon opustil. "Prečo odchádzate. Dostali ste telefonický pokyn od pánov zo SMERu SD ?" pýtal sa Šimko. "Vážte slová pán primátor," uzavrel Sojka a odišiel. Ako Fiľo poznamenal, primátor na pripomienky kolegov poslancov reagoval celkom slušne a keď on predniesol pozmeňujúci návrh, tak primátorovi adrenalín stúpol do závratných výšin. "Zmenili ste rétoriku," dodal Fiľo, podľa ktorého ak by nebol návrh poslancami prijatý, bol pripravený podať vlastný návrh, aby rozpočet prijali v pôvodnom znení, k tomu ale kvôli vyhroteniu situácie nedošlo.

"Jednoznačne považujem toto konanie poslancov, v danom prípade za SMER SD, za obštrukčné a chcú robiť podrazy voči primátorovi, vedeniu mesta  i voči zdravo uvažujúcim poslancom mestského zastupiteľstva,” uviedol primátor Jozef Šimko, ktorý termín ďalšieho rokovania uviesť zatiaľ nevedel.

poslanci-msz-jul1

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross