No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RIMAVSKÁ SOBOTA: Výročie SNP si pripomenuli pietnym aktom pri pamätníku

27. augusta 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Niekoľko desiatok ľudí sa zúčastnilo na pietnej spomienke pri príležitosti 77. výročia začiatku Slovenského národného povstania (SNP), ktorá sa konala v piatok (27. 8.) pri pamätníku Červenej armády na Námestí M. Tompu v Rimavskej Sobote. Medzi prítomnými bol predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OV SZPB) Štefan Baláž, primátor Jozef Šimko, poslanci mestského zastupiteľstva a ďalšie osobnosti.

Aj my, súčasníci a mladá generácia môžeme byť oprávnene hrdí, že na popredné miesto v histórii SNP sa zaradil aj náš región Gemer-Malohont. O taký významný počin sa pričinili naši rodáci, čo pripomína stála expozícia odboja v našom múzeu. O to sa pričinil i občan R. Soboty Ondrej Šmál z Tomašovej, ktorý padol pri Sevastopole,“ pripomenul Baláž.

Článok pokračuje pod reklamouSpomenul tiež Jána Ušiaka z Bakty, prvého veliteľa 1. československej partizánskej brigády Jána Žižku z Trocnova, ktorý padol na Morave. Predseda OV SZPB vo svojom príhovore uviedol i to, že na Slovensku bolo v rámci fašistických represálií vypálených 105 obcí, symbolom ktorých sa stalo Kalište, kam sa už život nevrátil.

Ako Baláž dodal, SNP malo internacionálny charakter. „Vďaka patrí nielen domácim, ale aj zahraničným účastníkom Povstania. O ich hrdinstve a obetiach svedčia pomníky a pamätníky na celom Slovensku. Osobitnú vďaku aj dnes vyjadrujeme nevyčísliteľnej ľudskej a materiálnej pomoci národov bývalého Sovietskeho zväzu, nesúcim hlavnú ťarchu v boji proti Hitlerovi. Vďaka patrí aj členom protihitlerovskej koalície: Spojeným štátom americkým, Veľkej Británii, Francúzsku a všetkým, ktorí sa k tomuto hnutiu pridali,“ podotkol.

Aj po rokoch a poznaní historických súvislostí a faktov sa podľa jeho slov i dnes vyslovujú pochybnosti a skresľujú skutočnosti o SNP. „Dokonca sa znevažujú životy padlých v tomto boji, poškodzujú sa pomníky a pamätníky, pamätné tabule. Aj preto sa každoročne na týchto pietnych miestach stretávame, oslovujeme verejnosť, osobitne mládež, aby nepodľahli falošnej propagande, a to práve v dobe, keď sa vo svete i u nás na Slovensku objavujú prvky propagácie fašizmu,“ zakončil Baláž.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross