No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto stále chce vybudovať cyklocestu od Hypernovy na sídlisko Západ. Postaviť by sa mala aj cyklodráha do Poltára

Rimavská Sobota sa pokúsi získať financie na ďalšie úseky cyklociest v meste z grantových výziev, hlavne na predĺženie existujúcej cesty pre cyklistov od bývalej Hypernovy na sídlisko Západ. Ako na augustovom zasadnutí mestského zastupiteľstva informoval primátor Jozef Šimko, samospráva na vyhlásené výzvy v tejto oblasti bude reagovať.

Rimavská Sobota má len 5,3 kilometra cyklodráhy. Jednak tú, ktorú sme vybudovali my ako mesto smerom z Kurinca po železničnú trať na Poltár, zároveň sme spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) vybudovali ďalšiu časť po železničnej trati smerujúcu až po bývalú STS. Plus ešte ďalšia cyklodráha, ktorú sme postavili povedľa chodníka na Školskej ulici až po Billu,“ priblížil primátor existujúce cestičky pre cyklistov v meste.

Samospráva podľa neho mala v pláne vybudovať aj ďalšiu cyklodráhu od Hypernovy smerom na sídklisko Západ. „Tam sme mali isté problémy, keďže niektoré pozemky ešte nie sú vysporiadané,“ ozrejmil Šimko a zároveň vyzval poslancov, aby predostreli svoje návrhy, kde v meste by sa mohli postaviť nové úseky ciest pre cyklistov.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako pokračoval poslanec a predseda klubu Odvážme sa zrýchliť Roman Vaľo, je rád, že primátor reaguje na požiadavky poslancov i obrovského množstva obyvateľov. „Čo sa týka trasovania uvažovanej cyklotrasy, zapracovali sme ju do zmeny územného plánu. Vychádzajte z nej,“ uviedol Vaľo, podľa ktorého by ale rovnako šlo o predĺženie cyklotrasy od bývalej Hypernovy na sídlisko Západ.

Následne máte vyčlenené peniaze na spracovanie generelu motorovej a nemotorovej dopravy. Dajte ho spracovať tiež,“ odporučil ďalej Vaľo primátorovi s tým, že v súčasnosti sa objavuje množstvo výziev a samospráva na ne musí reagovať. Podotkol tiež, že BBSK chce dostavať aj cyklotrasu z Poltára do Rimavskej Soboty. „Prvú etapu už majú schválenú, na druhú idú žiadať peniaze,“ ozrejmil.

Podľa primátora sa však táto cyklocesta plánuje už desať rokov a okrem prvej časti v katastri R. Sobote sa nevybudovalo nič. „Verím, že sa to zrealizuje a dobuduje až po Poltár. Budem skutočne rád,“ vyjadril sa Šimko, podľa ktorého však zmluva s ministerstvom dopravy na prenájom trate platí len do roku 2022. „Buď sa teda začne stavať na budúci rok, alebo sa to bude musieť vrátiť. Verím ale tomu, že politicky sa to uhrá a doba prenájmu sa predĺži,“ dodal Šimko.

Podľa poslanca Ivana Hazuchu sa vo všeobecnosti z prostriedkov vyšších územných celkov síce preferuje výstavba cyklotrás, nie však na rekreačné účely, ale na dochádzku za prácou.

Článok pokračuje pod reklamou


Myslím si, že to bolo dôležité aj pri hodnotení cyklodráhy z Poltára do Hrčiarskej Vsi, keďže je pracovne napojená na Poltár a bola tam možnosť čerpať takého prostriedky. V našom prípade by bola žiadosť o pokračovanie smerom na Ožďany možno skôr rekreačná. V prípade tej vedenej cez mesto by sa mohla zapracovať aj ako možnosť dochádzať za prácou. Neviem však, či to musí byť len mimo mesta, alebo môže byť aj v rámci mesta,“ povedal Hazucha, podľa ktorého bývajú podmienky pri týchto výzvach celkovo zložité.

Upozornil tiež, že problémom môže byť aj tunel a chýbajúci železničný most pri Ožďanoch, ktorý železničiari po ukončení premávky vlakov odmontovali. Súhlasil s ním aj Šimko, podľa ktorého pôjde o obrovský problém a bude to stáť milióny eur. „Treba tam zabezpečiť čistý vzduch, osvetlenie. Je otázne, či sa vôbec dá realizovať cyklodráha v tomto tuneli,“ prízvukoval primátor.

Podľa Vaľa však nebude problém s tunelom ani s mostom. „Je spracovaná kompletná projektová dokumentácia, do ktorej som mal možnosť nahliadnuť. Majetkoprávne je celý úsek vysporiadaný a od Poltára po Hrnčiarsku Ves aj vysúťažený,“ uzavrel poslanec.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross