No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci chcú realizovať prieskumy trhu v prípade viacerých projektov, primátor to pozastavil

RIMAVSKÁ SOBOTA – Primátor Jozef Šimko pozastavil uznesenie o vykonaní prieskumov trhu na určenie predpokladaných hodnôt zákaziek. Išlo o rôzne projekty zamerané na rekonštrukciu či výstavbu. Bod prezentoval predseda poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť Roman Vaľo na marcovom online zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ).

Rimavská Sobota je dlhodobo neúspešná v čerpaní európskych financií. Základným predpokladom úspešnosti je byť pripravený. To, čo potrebujeme spraviť nám Soboťania povedali. Musíme ale vedieť, čo všetko je potrebné na jednotlivých aktivitách urobiť a koľko nás tieto aktivity budú stáť. Potom už môžeme byť úspešní, ak budeme promptne reagovať na výzvy, ktoré budú prichádzať,“ prečítal Vaľo.

Článok pokračuje pod reklamouAko ďalej začal poslanec menovať, medzi tieto investičné akcie je zaradená prestavba školského internátu na ulici Školskej na seniorské centrum. „Spracovanie projektovej dokumentácie seniorského centra by malo zahŕňať komplexnú obnovu budovy a okolia tak, aby bola prispôsobená pre seniorov s vytvorením oddychového parku,“ konkretizoval Vaľo s tým, že komplex bude zahŕňať domov dôchodcov, byty pre seniorov s asistenciou a prislúchajúcimi službami (zdravotná starostlivosť, strava, upratovanie...) ako aj denný stacionár pre stretávanie sa seniorov z celého mesta a hospic.

Druhým návrhom bolo vybudovanie športovej multifunkčnej haly na Kirejevskej ulici s prislúchajúcim parkoviskom. „Jej budúce využitie navrhovať s kladením dôrazu na moderné, nadčasové architektonické stvárnenie a multifunkčné využitie ako športovej haly, koncertnej haly a haly na organizovanie kultúrno-spoločenských udalostí a osláv,“ vyslovil sa.

Ďalšie body návrhu boli komplexné obnovy Základnej školy Pavla Dobšinského, plavárne a župného domu ako národnej kultúrnej pamiatky. Na ZŠ sa chcú zamerať na zateplenie objektu, rekonštrukciu elektroinštalácie a osvetlenia či obnovu interiéru budovy.

Čo sa týka plavárne, Vaľo navrhol vybudovať wellness centrum, zatepliť objekt či výmenu nevyhovujúcich výplňových konštrukcií. V prípade župného domu sa chceli zamerať na vybudovanie miesta prvého kontaktu pre obyvateľov mesta, investície do obnovy domu či znižovania energetickej náročnosti prevádzky budovy zateplením objektu.

Cyklotrasa, chodníky, vnútrobloky na sídliskách, pump-tracková dráha

Vaľo do návrhu rovnako zaradil aj vybudovanie cyklotrasy od Hypernovy na sídlisko Západ. „Cyklotrasa by bola v úseku Hypernova, sídlisko Západ po most cez Rimavu pri vjazde do mesta,“ vysvetlil. Ďalším bodom bola výstavba pump-trackovej dráhy o minimálnej dĺžke 100 metrov.

Poslanec sa zameral aj rekonštrukciu a výstavbu nových chodníkov a to dokopy vo ôsmich lokalitách. „Výstavba nových chodníkov: Sedliacka ulica, mestská časť Nižná Pokoradz, mestská časť Bakta, Okružná ulica – v smere od IBV Sobôtka ku chodníku v MČ Tomašová pri Pizzérii HG, miestna časť stará Sobôtka – kruhový objazd Tesco. Chodníky by sa mali rekonštruovať na ulici Malohontská – obojstranne, Jánošíková – obojstranne, Mikszátha – obojstranne a Dobšinského – obojstranne,“ vysvetlil Vaľo.

Posledným bodom návrhu bola revitalizácia vnútroblokov na sídliskách Západ, Rimava a Rožňavská. „Zámerom revitalizácie bude vytvorenie moderného oddychového verejného priestoru s prvkami zelene, mobiliáru a detských ihrísk za účelom skvalitnenia života obyvateľov sídlisk,“ uzavrel.

Baláž: návrhy sú dobré, mne však niečo chýba

Ako v rozprave povedal poslanec Štefan Baláž, návrhy, ktoré predložil Vaľo, sú podľa neho dobré, no v meste mu chýba aj niečo iné. „Mne osobne chýbajú stojiská na odpadové koše. Občania v celom meste majú problémy najmä na jar, kedy sa začnú šíriť potkany,“ povedal Baláž.

Článok pokračuje pod reklamouNásledne na slová poslanca reagoval Vaľo s tým, že tieto stojiská sa riešili v zmenách rozpočtu. „Mesto malo zrealizovať súťaž na spracovanie projektovej dokumentácie a realizáciu vzorových odpadových stojísk,“ dodal na záver rozpravy.

„Starosta môže pozastaviť výkon uznesenia obecného zastupiteľstva, ak sa domnieva, že odporuje zákonu alebo je pre obec zjavne nevýhodné tak, že ho nepodpíše v lehote podľa § 12 ods. 10,“ uvádza sa v zákone o obecnom zriadení.

Zdroj: Rimava.sk; reprofoto: TV Rimava


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross