No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Múzeum počas augusta vystaví zafíry z Hajnáčky, môžete vidieť aj najväčší zafír zo Slovenska a celých Karpát

RIMAVSKÁ SOBOTA – Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote si pre svojich návštevníkov na august pripravilo skutočne niečo mimoriadne. Ako predmet mesiaca bude vystavovať jedinečné drahokamy – zafíry z Hajnáčky, medzi nimi aj najväčší zafír nájdený na Slovensku a v celých Karpatoch. Zafíry budú vystavené v priestoroch múzea od 3. augusta do 31. augusta 2021.

Výskyt zafíra v Kostnej doline pri Hajnáčke prvýkrát popísal Július (Gyula) Szádeczky v roku 1899. Išlo o vzorku, ktorú objavil Alexei (Elek) Pápay v Kostnej doline. Nález postupne takmer upadol do zabudnutia. V roku 1999 sa počas výskumu paleontologickej lokality opäť objavili malé kúsky tohto modrého minerálu,“ priblížila biologička GMM Monika Gálffyová.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako dodala, hľadaniu zafírov v bazaltoch sa v tejto lokalite veľmi úspešne venuje Ladislav Oravec zo Šuríc. „V Hajnáčke sa mu v roku 2017 podarilo nájsť zhluk týchto modrých minerálov a odvtedy už našiel aj mnoho ďalších. V mesiaci august si budete môcť pozrieť nielen zafíry, ktoré pán Oravec daroval múzeu a za ktoré mu aj takto ďakujeme, ale aj najväčší zafír, ktorý v Kostnej doline našiel a má priemer 1,8 cm,“ konkretizovala biologička.

Ako zaujímavosť na záver spomenula, že zafíry z Hajnáčky sú spolu s opálmi z Dubníka jedinými slovenskými drahokamami.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross