No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na záchranu nemocnice a prehodnotenie reformy zdravotníctva sa v petícii vyzbieralo viac ako 36 000 podpisov

16. septembra 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Dokopy 36 049 podpisov sa podarilo vyzbierať počas petície na prehodnotenie pripravovaného návrhu reformy nemocníc a záchranu rimavskosobotskej nemocnice, ktorá v regiónoch Gemer-Malohont a Novohrad trvala od 2. do 15. septembra. O jej výsledkoch a ďalších krokoch informoval petičný výbor na štvrtkovej (16. 9.) tlačovej konferencii v budove Csillagház v R. Sobote.

Ako uviedol člen petičného výboru Zoltán Cziprusz, pred spustením petície si stanovili cieľ dosiahnuť métu aspoň 10 000 zozbieraných podpisov. „Boli sme úplne prekvapení, akú veľkú spolupatričnosť sme vyvolali v regióne. Či sme šli na juh, či na sever, či to boli Maďari, Slováci, Rómovia, všetci sa do tejto petície zapojili. Sme radi, že gemersko-novohradský región vie takto spolupracovať,“ podotkol Cziprusz.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako dodal, petičný výbor má informácie, že ďalšie petičné hárky sú ešte na ceste, takže finálny počet podpisov môže byť ešte vyšší. „Všetky takéto dodatočne pošleme na ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ máme plán, že zajtra sadneme do auta a týchto 36 049 podpisov odvezieme do Bratislavy. Myslím si, že takéto množstvo má svoju váhu a bude mať takú silu, že zachráni nemocnicu,“ zdôraznil Cziprusz. Podľa vlastných slov dúfa, že to budú počuť aj v Bratislave a že petičný výbor dostane termín na stretnutie od ministra zdravotníctva.

Lekár a ďalší člen petičného výboru Peter Juhász podotkol, že viac ako 36 000 ľudí jednoznačne povedalo, že si nepraje, aby rimavskosobotská nemocnica zanikla, alebo sa dostala do nejakej inej kategórie D či E.

Asi nikto, kto trošku triezvo uvažuje, nemôže povedať, že rimavskosobotská nemocnica je tu nepotrebná. Je to fungujúca a výrazne vyťažená nemocnica, ktorá disponuje všetkými podmienkami na to, aby fungovala aj v budúcnosti tak, ako funguje dnes. My nehovoríme, že nie je potrebné na zdravotníctve niečo zmeniť, nehovoríme, že nie je potrebná reforma. Má však byť viacstupňová a musí sa začať verejnou komunikáciou a konzultáciou so všetkými zainteresovanými“ podčiarkol Juhász.

Okrem obyvateľov našich regiónov sa podľa neho do petície zapojili aj iní ľudia, napríklad pracovníci, ktorí tu pracovali na rôznych stavbách a v dôsledku zranenia boli prevezení do rimavskosobotskej nemocnice. „Veľmi radi to sami a spontánne podpísali, lebo videli, že táto nemocnica tu má svoje opodstatnenie,“ povedal.

Pozornosť upriamil aj na cestnú infraštruktúru, kde okrem obchvatov Oždian, Figy a Tornale za posledných 30 rokov prakticky žiadna investícia nenastala. „Štvorprúdová cesta podľa plánu končí pred Lučencom v Tomášovciach a nie je v pláne pokračovať v štvorprúdovom profile do Košíc. Pýtam sa, prečo?“ položil Juhász otázku. Obdobná nepriaznivá situácia je podľa neho aj v železničnej doprave či v oblasti zamestnanosti.

Petičný výbor chce teraz, po ukončení zberu podpisov, dôrazne žiadať vládu, parlament a ministerstvo zdravotníctva, aby ustúpili od deklarovaného zámeru priamo či nepriamo likvidovať nemocnice. „Vyzývame na dialóg v rezorte, ktorý začne riešiť reálne problémy postupne, stupňovito a citlivo, pozerajúc sa na to, ktorý región má aké špecifiká a akú zdravotnú starostlivosť potrebuje,“ zakončil Juhász.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross