No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Prebudovanie internátu na domov dôchodcov by podľa primátora stálo 20 miliónov eur. V súčasnosti ho obývajú desiatky bezdomovcov

RIMAVSKÁ SOBOTA – Budúcnosť bývalého internátu na Školskej ulici bola jednou z tém, ktorými sa zaoberali rimavskosobotskí mestskí poslanci na svojom októbrovom zasadnutí. Kameňom úrazu sa v tomto prípade stala suma 96 000 eur na jeho projektovú dokumentáciu. Tú zástupcovia občanov nechceli zahrnúť do druhej zmeny rozpočtu, keďže podľa nich na to mesto teraz nemá peniaze a ide o záležitosť, ktorá môže počkať niekoľko mesiacov, kým bude pripravený rozpočet na rok 2022.

Primátor Jozef Šimko v tejto súvislosti poslancom pripomenul, že zrekonštruovanie a prestavba starého internátu na seniorské centrum bola ich projektom, o ktorom v roku 2019 zorganizovali aj anketu. Podotkol, že z 3076 respondentov sa 2127 vyslovilo za prestavbu internátu na takéto zariadenie.

Teraz sa vás pýtam, vážení páni, prečo vlastne nechcete dať 96 000 eur na projektovú dokumentáciu, čo ste vy naplánovali, na prestavbu domova dôchodcov a domova sociálnych služieb (DD a DSS)? Vy to chcete presunúť na rok 2022, preto sa vás pýtam, prečo ste robili tie ankety,“ opýtal sa primátor.

Článok pokračuje pod reklamou


Vyjadril sa tiež, že mesto bude mať obrovské problémy so zvládnutím ekonomiky vybudovania spomínaného DD a DSS. „Ja som to zisťoval. Na celkové prebudovanie na domov dôchodcov, domov sociálnych služieb, denný stacionár a tak ďalej, by sme potrebovali okolo 20 miliónov eur,“ konkretizoval.

Takúto sumu by podľa neho mesto nedostalo zo žiadneho úveru, možno by sa to podarilo zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ale splátky by predstavovali viac ako 666 000 eur ročne. Okrem toho by boli ďalšie náklady so zariadením objektu. Šimko súčasne dodal, že podľa platnej legislatívy by mesto do tejto budovy mohlo aj tak umiestniť len 40 dôchodcov.

K problematike sa na výzvu primátora vyjadrila aj Mária Turoňová z odboru sociálnych vecí Mestského úradu Rimavská Sobota. Skonštatovala, že záujem o denný stacionár je v meste veľmi nízky a samospráva by v ňom potrebovala maximálne 15 miest.

Primátor tiež zopakoval, že v domove mládeže nikto nechcel stavať sociálne byty, ale byty pre mladé rodiny s deťmi. „Mal som projektovú dokumentáciu pripravenú, počítali sme, že by tam vzniklo 132 bytov. Na jedno-, dvoj- a trojizbové byty máme okolo 70 žiadostí, konkretizoval.

Šimko zároveň uviedol, že v súčasnosti môže žiť v budove okolo 30 bezdomovcov. „Ja, čo mám informácie, už naši Rómovia z Čierneho mesta, tí, ktorí nemajú kde bývať, sa sťahujú do internátu,“ podotkol Šimko a spýtal sa poslancov, ako to bude mesto riešiť.

Na primátorove slová ako prvý reagoval poslanec Michal Demeter. „Rozprávate, že chceme zastaviť internát. Nechceme, vzdali sme sa nášho plánu preto, aby sme podporili niektoré vaše veci. Volá sa to kompromis,“ poznamenal.

Článok pokračuje pod reklamou


Podobne sa vyslovil aj poslanec Roman Vaľo. „Z našej strany tento návrh je skutočne kompromisný, pretože zľavujeme z našich požiadaviek, aby sme podporili aj návrhy mesta, teda vaše. Zároveň niekde nastavujeme určité mantinely v investíciách,“ objasnil.

Podľa poslanca Jaroslava Matzenauera zhruba hodinu a štvrť zo strany primátora na zasadnutí počúvali len totálne klamstvá a polopravdy. Upozornil, že prebudovanie internátu na DD a DSS bol pôvodne aj Šimkov plán. Súčasne aj on zdôraznil, že poslanci teraz urobili kompromis a zľavili zo svojich požiadaviek.

Momentálne sme odtiaľ zobrali tých 90 000 eur, ale za dva-tri mesiace tu máme nový rozpočet a chceme to tam vrátiť. Tri mesiace to ešte vydrží, my to tam vrátime, momentálne na to nemáme peniaze,“ podotkol Matzenauer.

Ako po zasadnutí dodal pre Rimava.sk, zriadenie DD s DSS v bývalom internáte je stále ich prioritou. „Ľudia to od nás chceli počas volebnej kampane, aj v rámci prieskumu verejnej mienky pri voľbách. Momentálne však na to nie sú peniaze a skutočne sa hľadalo každé euro. Môžeme sa zakrývať iba takou perinou, akú máme,“ podotkol Matzenauer a zopakoval, že sú pripravení financie na projektovú dokumentáciu zaradiť do budúcoročného rozpočtu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross