No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RISO? Tam som brigádoval, spomínajú mnohí na jednu z najstarších fabrík v R. Sobote

Zdroj: facebooková stránka Slovensko na historických fotografiách

RIMAVSKÁ SOBOTA – Jedna z prvých fabrík v meste a zároveň tiež jedna z najikonickejších. To bola konzerváreň RISO, ktorá viac ako sto rokov sídlila v areáli na dnešnej Cukrovarskej ulici v Rimavskej Sobote. Hoci pred 16 rokmi zanikla, prakticky okamžite na jej tradíciu nadviazala firma RISO-R.

V pôvodnej firme bolo viac majiteľov, ktorí už nechceli spolu ďalej pokračovať, preto sa v roku 2005 rozhodli, že ju predajú. Keďže my ako rodina sme chceli zachovať tradíciu konzervárenskej výroby v R. Sobote, spustili sme ešte v tom istom roku našu firmu RISO-R,“ vysvetlil pre Rimava.sk obchodný riaditeľ Michal Demeter, podľa ktorého sa hrdo hlásia k tradícii konzervárenstva v Rimavskej Sobote.

Nová firma podľa jeho slov nepokračovala v celom sortimente pôvodnej firmy, ale zamerala sa na džemy, marmelády, lekváre a zeleninové nátierky. „Naše výrobky dodávame na celé Slovensko a vo veľkej miere aj do Čiech, kam chceme ešte viac expandovať. Príležitostné vývozy máme do Maďarska, arabských krajín a rokujeme tiež s Rumunskom,“ načrtol riaditeľ.

Článok pokračuje pod reklamou


Podnik v súčasnosti sídli v priestoroch bývalej pekárne na Košickej ceste, kam sa presťahoval v roku 2011. „Zrekonštruovali sme ju pre naše potreby a vytvorili sme jednu veľkú otvorenú halu. Je to ťažko porovnať s pôvodnou fabrikou na Cukrovarskej ulici. V niečom je tento nový areál vhodnejší, v inom nie. Tam bolo napríklad viacero malých budov, ktoré sa dali využiť ako sklady. Na druhej strane, suroviny bolo potrebné nosiť na poschodie,“ porovnal Demeter.

Tradícia od roku 1902

Ako sme spomenuli v úvode, RISO bol vďaka viac než storočnej tradícii jeden z najikonickejších podnikov v R. Sobote a výrazne sa zapísal do povedomia nielen miestnych obyvateľov. „Možno 70 percent ľudí z celého Slovenska, ktorých stretnem a príde reč na firmu, povie: veď tam som brigádoval počas vysokej školy. Mám pocit, že sa tu na brigádach vystriedalo pol Slovenska,“ povedal riaditeľ s úsmevom.

Tieto brigády boli podľa neho poznamenané aj rôznymi študentskými žartíkmi , ktoré na základe svojho poznania mnohokrát negatívne ovplyvňovali nákupné pohnútky bývalých brigádnikov. Dnes je spoločnosť menšia, kontrolovanejšia a veľmi dôsledne sa dodržujú všetky hygienické a legislatívne požiadavky pri výrobe. RISO je držiteľom najvyššieho certifikátu kvality IFS, ktorý je každoročne sa opakujúc, veľmi prísne auditovaný.

Interiér firmy RISO-R na Košickej ceste v R. Sobote

Bohužiaľ, v porovnaní s minulosťou sa výrazne znížila dostupnosť dopestovaného ovocia a zeleniny priamo v našom regióne. Podľa Demetera je ho v okolí Rimavskej Soboty veľmi málo a určite už neplatí pravidlo z minulosti, že všetko potrebné sa dalo nakúpiť v okruhu 30 kilometrov.

Niečo pestuje Gemerprodukt vo Valiciach, ale inak je toho veľmi málo. Darí sa nám však kupovať všetko potrebné na Slovensku, okrem rokov, keď je neúroda – vtedy musíme dovážať. Samozrejme, pri niektorých surovinách, napríklad pomarančoch, je to nevyhnutnosť,“ podotkol obchodný riaditeľ.

Ako dodal, podniku sa vážnejšie nedotkli ani prvé dve vlny koronakrízy, hoci im vypadli dodávky v rámci gastrobiznisu do reštaurácií a hotelov. Nových partnerov však získali v Čechách a obratovo vďaka tomu dokonca narástli. „Nemuseli sme ani prepúšťať, práveže sme prijali nových ľudí,“ zdôraznil Demeter.

Podľa riaditeľky Gemersko-malohontského múzea Oľgy Bodorovej bola spomínaná pôvodná konzerváreň založená v roku 1902 a určite tak ide o jednu z najstarších fabrík, ktoré na území mesta vznikli. „Za fabriky však môžeme považovať aj tehelne, ktoré vznikli ešte skôr a boli tu až štyri – jedna v Tormáši a ďalšie na Kurinci či Tomašovej, ako sa ide ku hvezdárni. V meste bola dokonca aj továreň na výrobu ručných píl,“ ozrejmila.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross