No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosoboťania chcú na ministerstve vybojovať daňové zvýhodnenie

Kažimír v RSOkresy s dlhodobo vysokou nezamestnanosťou na Slovensku by mohli byť zaradené do pozitívneho zvýhodňovania na daniach. Zaostalým okresom by to malo pomôcť v prilákaní nových investorov, vytvorení nových pracovných miest a v neposlednom rade zamedzeniu odchodu mladých ľudí do zahraničia. Myšlienku pripustil v pondelkovej diskusii so študentmi v rimavskosobotskom Dome kultúry minister financií Peter Kažimír. Ako ďalej na stretnutí uviedol, s iniciátormi sa na tému osobitnej daňovej sadzby stretnú ešte do prázdnin. „Aby sme si povedali či je to vôbec možná cesta a akoby sme k tomu vedeli dospieť,“ povedal na stretnutí Kažimír. Podľa jeho slov sa obáva iba jednej veci, ako zamedziť zneužívaniu a špekuláciám. „Musí to byť viazané na pracovné sily a tvorbu pracovných miest,“ zdôraznil. 

Iniciátormi a organizátormi včerajšieho stretnutia bolo Občianske združenie Naša Sobota. Ako pre Rimava.sk uviedol hovorca OZ Marián Štúrik, táto vec je ešte len v rovine úvah. „Náš pracovný tím ešte dnes večer zasadne, aby sme čo najrýchlejšie pripravili vhodné materiály pre vládu. Nemôžeme zaručiť úspech nášho návrhu, ale je dobre, že sa tým vôbec chce podpredseda vlády a minister financii zaoberať,“ doplnil Štúrik, podľa ktorého daňové zvýhodnenie v tomto momente nemá konkrétne čísla, je si však istý, že by to zabezpečilo príliv investorov a kapitálu z ostatných častí Slovenska do okresu Rimavská Sobota a okresov s podobnou mierou nezamestnanosti. „Už len to, že nás pozvali na ministerskú pôdu  diskutovať o takejto možnosti, mať možnosť odprezentovať naše myšlienky sa už dlho nepodarilo žiadnemu rimaskosobotskému subjektu. Málokto si uvedomuje aké pozitívne dôsledky by to malo pre všetkých obyvateľov v našom okrese. Nebojím sa dokonca povedať, že aj bez dokončenej rýchlostnej cesty R2 by nastal expanzívny rozmach celého regiónu,“ poznamenal Štúrik. Zároveň podotkol, že dôraz pritom budú klásť na to, aby zamestnávateľ musel preukázať potrebný počet zamestnaných ľudí.

Študenti stredných škôl sa vo svojich otázkach zaujímali o výšku odvodov do zdravotníctva, dôchodky, výstavbu diaľnic ako aj o to, prečo vláda nedá do Rimavskej Soboty investora. Ako Kažimír poznamenal, v súčasnosti rokujú o dvoch veľkých investíciách, no ani jedna z nich nie je ani len v okolí Zvolena. Preto podľa ministra financií ide o to, aby boli schopní dať aspoň stimuly menším firmám, ktoré vytvárajú desiatky pracovných miest. „Neviem si predstaviť vládu, ktorá by zamietla požiadavku o stimuloch v Rimavskej Sobote, Lučenci, Revúcej. Taká vec neexistuje a je úplne jedno, aké má politické zafarbenie,“ povedal minister financií a dodal, že v tomto procese je veľmi dôležitá krajská a miestna samospráva, bez ktorej sa nedá pohnúť. „Môžete chcieť od vlády čokoľvek, ale o vašom bezprostrednom živote aj tak rozhodujú ľudia, ktorí sú najbližšie k vám, starostovia a primátori,“ dodal minister Kažimír.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross