
Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote nie je len tichým skladiskom papiera. Pohľad na čerstvé bilancovanie uplynulého roka 2025 odkrýva obraz živej kultúrnej inštitúcie, ktorá úspešne čelí digitálnej dobe. Viac ako dvestotisíc výpožičiek a tisíce návštevníkov svedčia o tom, že hlad po príbehoch a informáciách v našom regióne neutícha.
Ak by sme chceli rok 2025 zhrnúť do matematického vzorca, bol by to rok intenzívneho pohybu. Knižnicu navštívilo celkovo 66 402 ľudí, čo v prepočte znamená stovky návštev denne. Stabilnú základňu tvorí 2 614 registrovaných čitateľov, ktorí majú k dispozícii úctyhodný fond presahujúci 83-tisíc knižných titulov.
Článok pokračuje pod reklamou
Zaujímavým ukazovateľom je však dynamika fondu. Inštitúcia vlani zakúpila alebo získala 2 357 knižných prírastkov, čím neustále omladzuje svoju ponuku. Okrem klasických kníh sa v regáloch nachádza aj takmer tritisíc AV médií a 65 titulov periodík, ktoré dopĺňajú mozaiku moderného informačného centra.
To, že knižnica dávno nie je len o požičiavaní, dokazuje aj 919 zrealizovaných podujatí. Priemerný počet takmer tri akcie denne naznačuje, že priestory pod taktovkou Banskobystrického samosprávneho kraja fungujú ako komunitné centrum pre besedy, tvorivé dielne a vzdelávanie.
Rebríček najžiadanejších titulov za rok 2025 odkrýva fascinujúci pohľad do duše čitateľa v Rimavskej Sobote. Kým dospelí vsadili na istotu a emócie, mladšia generácia hľadala interaktivitu.
Deti a mládež: Moderná hravosť vs. tradícia
U najmladších čitateľov dominovali fenomény dnešnej doby. Prvenstvo si odniesla séria Plants vs. Zombies od Paula Tobina, tesne nasledovaná príručkou k hre Minecraft. Je zrejmé, že kniha sa pre deti stáva rozšírením ich digitálneho sveta. Príjemným prekvapením je však tretie miesto, ktoré obsadili Slovenské povesti od J. C. Hronského. Ukazuje sa, že klasický slovenský rozprávač má v konkurencii herných gigantov stále svoje pevné miesto.
Dospelí: Krimi kráľ a svetové bestsellery
V kategórii dospelých sa žiadne veľké zemetrasenie nekonalo – čitatelia ostávajú verní overeným menám. Absolútnym víťazom sa stal Dominik Dán, ktorý so svojimi detektívkami Vianočná nádielka a Kruhy na vode obsadil prvé dve priečky. Trojicu najúspešnejších uzatvára Lucinda Riley s románom Búrková sestra, čo len potvrdzuje neutíchajúci dopyt po kvalitnej oddychovej próze a rodinných ságach.
S celkovým počtom 207 755 výpožičiek za rok 2025 Knižnica Mateja Hrebendu potvrdila, že je v dobrej kondícii. Čísla sú jedna vec, no spokojný čitateľ s knihou pod pazuchou druhá. Zdá sa, že v Rimavskej Sobote sa darí obom.


Zdroj titulnej fotografie: archív Rimava.sk
NENECHAJTE SI UJSŤ