No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotská Základná umelecká škola oslávi 80 rokov

2. novembra 2011 |  | | |

Otvorením výstavy v galérii, slávnostným koncertom aj krstom knihy o histórii umeleckého školstva v meste si Základná umelecká škola (ZUŠ) v Rimavskej Sobote pripomenie 80. výročie svojho založenia. Ako Rimava.sk informoval riaditeľ ZUŠ Marian Lacko, oslavy sú naplánované na piatok, 4. novembra. "Popoludní je na programe prijatie súčasných aj bývalých učiteľov na radnici, o 16.30 hod. v Galérii Ganevia otvoríme výstavu diel bývalých absolventov a pedagógov z výtvarného odboru, o 18.00 hod. bude nasledovať slávnostný koncert v Dome kultúry," avizuje riaditeľ školy. Podľa jeho slov sa počas koncertu predstavia bývalí žiaci hudobného odboru, medzi nimi napríklad flautistka Agneša Ujpálová, klaviristka Gabriela Ujpálová či speváčka Zuzana Mikulcová. Súčasťou večerného programu bude aj krst knihy s názvom Pohľady do minulosti a prítomnosti umeleckého školstva v Rimavskej Sobote. Tá mapuje históriu, spomína bývalých aj terajších učiteľov, výborných absolventov, činnosť jednotlivých odborov, premeny školy aj jej úspechy.

"Naša práca nebude mať nikdy konca. Žiaci prichádzajú a odchádzajú, skúsení sú nahradení novo začínajúcimi a kolobeh zasväcovania do tajov umenia je neustály," hovorí Marian Lacko a dodáva, že škola sa môže pochváliť vysokým počtom žiakov, ktorí boli prijatí na stredné aj vysoké školy umeleckého zamerania, je ich viac ako tristo. "Medzi známymi bývalými žiakmi je napríklad Marián Lapšanský, riaditeľ Slovenskej filharmónie, akademický maliar Štefan Balázs, mladí herci Stanislava Pázmanyová, Alexandra Palatinusová, Matej Lacko či Michal Novodomský, dramaturgička Zuzana Ferenczová a mnohí mnohí ďalší,"hovorí Lacko, ktorý je v riaditeľskom kresle od júla 2004.

Ako ďalej uviedol, na oslavy výročia sa škola pripravuje už od jari minulého roka. "Kontaktovali sme umelcov, bývalých absolventov aj učiteľov, od Prahy až po Košice, chystali sme knihu, krátky film aj slávnostný program," načrtáva riaditeľ, ktorý zároveň v piatok,  4. novembra,  všetkých pozýva do Domu kultúry na oslavu okrúhleho jubilea školy.

.

[audio:http://www.rimava.sk/voice/mano_lacko_pozvanka_zus.mp3] hovorí riaditeľ školy Mgr. Marian Lacko

Históriu umeleckého školstva v Rimavskej Sobote začal pred 80 rokmi písať hudobný odbor  (v r. 1931 bola založená prvá hudobná škola, pozn. red.). V roku 1961 bola Hudobná škola premenovaná na „Ľudovú školu umenia“. V roku 1963 sa k  hudobnému odboru  pripojil výtvarný odbor, takmer o 20 rokov neskôr mu boli pridelené učebné priestory na poschodí obytnej budovy na Svätoplukovej ulici, kde sídli dodnes.V školskom roku 1992/93 vzniká na škole tretí, literárno-dramatický odbor. V roku 2002 prechádza  škola na právnu subjektivitu a stala  sa plne organizovanou školou so všetkými štyrmi odbormi: hudobným, výtvarným, literárno-dramatickým a tanečným. Vyučovanie prebiehalo v Dome kultúry.
V rokoch 2007 až 2009 budovu výtvarného odboru na Svätoplukovej ulici opravili. Po rekonštrukcii je v tejto budove k dispozícii na vyučovanie päť výtvarných ateliérov, jedna trieda pre tanečný odbor a  jedna trieda pre literárno-dramatický odbor.

V máji tohto roku mestské zastupiteľstvo udelilo škole Cenu mesta.

V jubilejnom školskom roku má ZUŠ  takmer 550 žiakov. V hudobnom odbore študuje 194  žiakov, vo výtvarnom odbore   206 žiakov, v literárno-dramatickom odbore  49  žiakov, v tanečnom odbore  98  žiakov.

Zdroj: Rimava.sk, ZUŠ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross