No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotský Amfík bude patriť rockovej legende

Amfík v Rimavskej Sobote bude opäť dejiskom veľkého koncertu. Tento raz sa pod holým nebom predstaví rocková legenda, známa nielen v Maďarsku, ale v celej Európe a to aj vďaka megahitu Requiem. Už viete o kom je reč? Ak tipujete kapelu KARTHAGO, tak tipujete správne. Predskokanmi kapely bude rožňavský SEXIT a rimavskosobotská skupiny STILLBURNS. Nezabudnuteľný hudobný zážitok si užijete v piatok, 28. júla od 18:00 hod. Vstupné v predpredaji 10€ v MsKS a Kníhkupectve M. Tompu / 13€ na mieste.

Kapelu KARTHAGO založil v roku 1979 gitarista a spevák Ferenc Szigeti, ktorý svoju hudobnú kariéru začal už v detstve. Kúpil si gitaru za 20 forintov, nakúpil struny a hral. Prihlásil sa na súťaž, ktorú vyhral, pretože porota ocenila jeho začínajúci talent, ale odporučila mu veľa cvičiť a darovala mu gitarovú abecedu hoci bola vo švédštine. Keď človek veľmi chce, všetky prekážky prekoná.

Rovnako aj druhý člen kapely bol hudobne nadaný. Gidófalvy Attila, prezývaný Gido už ako 5-ročný začal hrať na harmonike a dotiahol to až na štúdium klasickej hudby. Obecenstvo ho spoznalo po boku Nagy Feró zo skupiny Beatrice, ktorý sa dlho nevedel zmieriť s jeho odchodom do kapely Karthágo. Ďalší člen Karthága, Takáts Tamás – jeden z dvoch bubeníkov, sa rozhodol, že bude bubeníkom keď si zamiloval hudbu Jimmyho Hendrixa. Bubnovanie mu pripadalo neuveriteľne chlapské, hneď si aj založil kapelu a bubnoval všade a na všetkom až sa z neho stal veľký majster hry na bicích. Kapela Karthágo má ešte druhého bubeníka Kocsárdi Miklósa, ktorý je aj skvelým spevákom.

História maďarskej legendy sa však písala aj na koncerte iného maďarského hudobného skvostu, kapely Omega. Práve tam sa basgitarista Karthága Kiss Zoli prvýkrát stretol so Szigeti Ferencom. Tam ho oslovil, či by s nimi nemohol hrať. Prišiel na skúšku a odvtedy hrajú spolu 40 rokov.

„Karthago sa stalo jednou z najúspešnejších maďarských skupín 80. rokov. Prvý album vydala skupina v roku 1981 a počas niekoľkých mesiacov sa predalo takmer 200 tis. kópií. Rovnako úspešný bol i druhý album Ezredforduló,“ uviedla pre Rimava.sk Tatiana Koniarová z Mestského kultúrneho strediska, ktoré koncert organizuje. Ako doplnila, koncert skupiny bol vždy spojený s vizuálnymi efektmi, ohňostrojmi a podobne. V roku 1985 kapela obmedzila činnosť a vrátila sa v roku 1991. Posledný album Időtörés vydala skupina v roku 2009. Je vyhľadávaná a aktívne koncertuje dodnes a svojich fanúšikov má vo veku od 25 do až 60 rokov.

Jednou z najznámejších skladieb skupiny je Requiem, s ktorou v roku 1983 vyhrala festival v rakúskom Villachu. Túto skladbu zložili ako pamiatku na ich fanúšika, ktorý prišiel o život na jednom z ich koncertov, mladého fanúšika členovia kapely aj osobne poznali. Znela však príliš baladicky v porovnaní s ich obvyklými tvrdými rockovými skladbami a tak sa rozhodli, že ju zahrajú len jedenkrát. Po jej odznení, nastalo v publiku veľké ticho a po chvíle neutíchajúci potlesk. Odvtedy Requiem hrali každú hodinu v rádiu, vyhrali s ním festival v Rakúsku, urobili anglickú verziu a práve táto skladba ich vyniesla na piedestál a nemohla chýbať ani na jednom koncerte.

Zdroj: Rimava.sk, MsKS Rimavská Sobota (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch štandardne Rimava.sk uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross