No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotský odchovanec Alex Tamáši preukázal svoje kvality aj na majstrovstvách sveta dvadsaťročných

4. januára 2018 | |  | 

V uplynulých dňoch sa v americkom Buffale konali majstrovstvá sveta do 20 rokov. Na tomto turnaji mala zastúpenie aj slovenská reprezentácia, v ktorej kádri sa nachádzal aj úspešný, mladý Rimavskosoboťan Alex Tamáši. Alex minulý rok po prvýkrát pôsobil v seniorskom hokeji a rovno v extraligovej Banskej Bystrici, s ktorou sa v závere sezóny mohol tešiť z titulu majstra Slovenska. Aj túto sezónu začal s mužmi Banskej Bystrice, no už v jej úvode bol preradený po dohode oboch trénerov do projektu HK ORANGE 20, kde sa práve so svojimi rovesníkmi pripravoval na majstrovstvá sveta juniorov a kde mal aj vyšší icetime ako v Banskej Bystrici. Postupne dvadsiatka hrávala zápasy s tímami extraligy a prvej ligy.

Pár týždňov pred začiatkom majstrovstiev sveta tréner slovenskej dvadsiatky Ernest Bokroš zverejnil zoznam hráčov, ktorí pocestujú na prípravný kemp do Ameriky. Ako ďalej Rimava.sk informoval Marek Hanzel z HKM Rimavská Sobota, medzi nimi sa nachádzal aj Alex Tamáši. „Chlapci počas prípravy absolvovali niekoľko tréningov a aj dva prípravné zápasy. Alexovi na získanie miestenky v tíme stačilo odohrať prvý z dvojice zápasov, v ktorom Slovensko zdolalo Bielorusko a Alex si pripísal asistenciu,“ spomenul Marek Hanzel. Do druhého prípravného súboja s Ruskom Tamáši už nenastúpil a plne sa pripravoval na majstrovstvá. Turnaj bol zahájený na druhý sviatok vianočný, a tak chlapci strávili v Amerike aj Vianoce. Na prvý zápas nastúpili až v druhý hrací deň a ich súperom bola Kanada, ktorej podľahli 0:6.

Ďalší súper taktiež nebol zo súdka jednoduchých a naši vyzvali domácu Ameriku. V tomto zápase slovenská dvadsiatka spôsobila senzáciu, keď zdolala obhajcu titulu 3:2. Alex mal v zápase niekoľko pekných akcií, no na bod stále čakal. A ten prišiel hneď v ďalšom zápase s Fínskom. Ten síce prehrali 5:2, no Alex zariadil vyrovnanie stavu na 1:1, keď adresoval nádhernú prihrávku zakončujúcemu Bodákovi. „V tomto zápase Alex naozaj ukázal svoju kvalitu a aj to, že miesto v tíme mu zaslúžene patrí. Nečudo, že na konci zápasu bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu z tímu Slovenska,“ povedal Hanzel.

Posledný zápas skupiny bol povinnou jazdou, ak chceli chlapci pomýšľať na štvrťfinále. Zápas s Dánskom ale nezačali najlepšie, keď hneď v úvode inkasovali gól, ktorý ani nemal platiť. No chlapci sa nenechali zaskočiť, zápas vzali do vlastných rúk a nakoniec sa tešili z víťazstva 5:1 a z postupu do štvrťfinále. Aj v tomto zápase si Alex navýšili bodové konto, keď opäť prihrával na gól Romanovi.

V základnej skupine sa dvadsiatka umiestnila na štvrtej priečke a ich súperom do štvrťfinále sa stalo obávané Švédsko. „S týmto súperom nemáme najlepšiu bilanciu víťazstiev a veľmi často ho získavame do bojov o semifinále. Ale práve proti Švédsku sa naši mladíci v roku 2015 postarali o bronzové medaily,“ podotkol. O podobnú senzáciu sa podľa Hanzela chcel postarať aj terajší tím, no bohužiaľ sa im to nepodarilo. „Semifinále nám ušlo len o malý chĺpok, keď sme Švédsku podľahli tesne 2:3. V istých častiach zápasu sme hrali so Švédskom naozaj vyrovnanú partiu, no kvalita bola na strane súpera, aj keď nechýbalo veľa, aby sa zápas minimálne dostal do predĺženia,“ priblížil. Alex Tamáši už svoje bodové konto nenavýšil, no ukázal naozaj kvalitný výkon tak ako počas celého turnaja. Podľa Hanzela si v tíme postupne vytvoril pozíciu ťahúňa tímu, keď sa na ľade ukazoval aj počas presiloviek a oslabení ako center druhej formácie. Tréner Bokroš mu počas celého turnaja dával mnoho príležitostí, aby sa ukázal. „Veríme, že si Alexovu snahu všimol aj nejaký skaut NHL a v najbližšom drafte možno zaznie aj jeho meno. Alexovi ďalej prajeme veľa zdravia a hlavne športových úspechov do klubovej sezóny, aby aj tam pokračoval v podobnom duchu. Dúfame, že ho v drese s dvojkrížom na hrudi ešte uvidíme, ale už nie ako juniora, ale v A tíme Slovenska,“ uzavrel Hanzel.

Zdroj: Rimava.sk, Marek Hanzel (HKM Rimavská Sobota), FOTO: hockeyslovakia.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross